İtleri Sopalayan Adam

Gürge (Koyunlu) köyünde adamın eve köyün dışındadır. Hayvanları akşam avluya koyar.Gece şidetli yağmur yağar, şimşek çakınca hayvanlar sağa sola ürker.Adam karanlıkta belki kurt saldırıyor diye köpekleri arar bakar ki köpekler yok.Köpekler gibi havlayarak tehlikeyi uzaklaştırmaya çalıiır. Sabah olur köye gelir bakarki köpekler köyde ellinde ki sopayla köpeklere vurmaya başlar.Etraftan görenler "hayırdır vköpekleri dövüyorsun?" deyince "ne yapayım ben bunları besliyorum sabaha kadar da ben havluyorum" deyip savunma yapar.

Anlatim Kaynak: Rıza Parlak

Bırksayıdınız da İneğime Doyasıya Ağlasayıdım

Karahöyük Köyün de Galipgilerden birinin ineği ölür.Adam ne yapsın çaresizlik içinde oturup ineğin ölümüne ağlar.Yakınları "inek için ağlamana gerek yok,katığını biz veririz" derler.Adama peynirini yağını ve yoğurdunu verirler.Sonbahar da verdikleri katığın parasını isterler.Adam karşılıksız verdiğini düşünmüş olacak ki "madem ki parsını alacaktınız bari bıraksaydınız da ineğime doyasıya ağlasaydım" der.

Anlatim-Kaynak: Rıza Parlak

Gürge Köyündeki Kurt

Arguvan Gürge Köyü’nden Ali Kubat (Patır Ali) dağda kurt eniği yakalar, köye getirir. Bir zaman sonra yavru büyür, evcileşir ve çevrede artık köpek gibi muamele görür.Hatta kardeşi Hüseyin kurt yavrusunu över, İyi bakılırsa 200koyuna bakar der.Ama nesline çeker derler yaa.İşte öyle . Zaman sonra küçüklerden başlayarak tavuklara saldırır.Bir gün ahıra girer, yeni doğmuş kuzuyu yer. Koyunu da parçalar. Hüseyin ağa buna fena halde sinirlenir.Tek bir sopa darbesiyle kurdu öldürür. 

Kaynak- Anlatım: Turabi Kubat

Arguvan’da Yeni seçilmiş Köy Azası

Muhtarlık seçimlerinden yeni köy azası seçilen biri,akşam bir köy evinde toplanan insanlara döner "arkadaşlar ben de düne kadar sizin gibi sıradan bir insandım" diye söze başlayınca, azalığın sağladığı ayrıncalıkları ne kadar mühim olduğunu açıklamış oluyor.

Rıza Parlak

Önündeki boku ye

Köyü bizde saklı kalsın. Adamın biri evli iken çapkınlık yapar. Köyde bu kısa sürede duyulunca yaşlı biri çapkınlık yapanı uyarır. "Oğlum sen evli adamsın, önce önünde ki boku ye" diyerek adamı uyarır. Adam yaşlıya döner "dayı ben o boku da yerim ötekinide" deyip savunmaya geçer.

Anlatım – Kaynak: Rıza Parlak