Herkes az buçuk bilir avcular anlatımlarında her zaman abartı vardır.Gökağaç’lı Tırşo Kemal "dağda filan yerde bir keklik gördüm ahan böyle" deyip elliyle yerdeki yüksekliğini gösterir.Nerdeyse yarım metre boy varmış gibi.Tabiki bu laf kulaktan kulağa yayılır.Bir gün Tırşo Kemal Kömürlüğe gelir.Kalabalık bir toplantıda adamın biri Tırşo Kemal’e lafı getitmek için söze başlar."Birgün ben babamla filan yere keklik avına gittik.(Filan yer dediği Tırşo Kemal’lın keklik gördüğü yerdir.)Ben eskiden beri avcu olduğum için kekliklerin dilinden anlarım.Benim keklik öttü yaban kekliği öttü,yaban kekliği benim kekliğime yaklaştı, tam ben tüfeği doğrultum ki sıkayım, keklik bunu fark edince bana dönerek öttüşüyle şöyle dedi "o tüfeği geri çek gelirsem babanın kör gözünü bilmem ne yaparım" dedi.Bende tüfeği geri çekmek zorunda kaldım." Tırşo Kemal bu abartmaya dayanamaz hemen "buna inananın anasını" deyip küfürünü basar.Ali Aslan (Gıldo) espirilerde oldukca cidi "ben inandım" der.Babasıda Tırşo Kemal’in yanında oturuyor.Tirşo Kemal Gıldo’nun babasına döner "dayı sen kusura bakma ama ben bunun anasını …eyim" der.

not:Ali Aslan (Gıldo) bu yıl aramızdan ayrıldı.Ölümün yakışmadığı birisiydi. Yörenin espiri pınarlarından biri kurumuş oldu.Toprağı bol olsun bu güzel insanın.

Anlatım – Kaynak: Rıza Parlak

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan