Bu hikaye tamamen gerçek şahsın kendisinden dinledim. Bir sünet için mevlüt okunacak, bizim ehlikeyif haftasonu olduğundan dolayı öğlede uğradığı kafadengi arkadaşıyla, oturup bir kaç tek atıktan sonra, akrabasının sünet mevlütüne gider. Kafa biraz iyidir. Mevlütü okuyacak hocanın yanına oturur gelişigüzel ve bu arkadaşımız sesi güzel olduğu gibi, güzelde türkü söyler.

Hoca Muş’lu olup aynı zamanda onunda sesi güzeldir. Hoca mevlüte başlayınca herkes can kulağıyla hocayı dinler. Bizimkide kendisini hocanın yanında, hafiften dalgın dinlerken, birden hoca ara verince sıra türküsünün kendine geldiğini düşünüp "bütün dünya senin olsun/ bir dost bir post yeter bana" türküsüne başlar. Yanındaki arkadaşı onu uyarmak anlamında parmağıyla dürtükler. Arkadaşı dürtünce onun çok sevdiği parçayı söylemesini isriyormuş gibi algılar, hemen makamı değiştirip "yandan yandan elif yandan" başlar ve salonda gülüşmeler kızışmalar arasında dışarı çıkartılır. Neden bunu yaptın dediklerinde "hacanın sesi beni çok  etkiledi  o susunca bende sıra bende zanettim"  der.

Kaynak-Anlatım: Rıza Parlak

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan