Arguvanlılar Cumhuriyet öncesi zorunlu sebeplerden komşu ilçelere ve il merkezlerine gittiklerinde bazen hakaretlere uğrar, çoğu kez alışverişlerini bile yapamadan geri dönerlermiş. Arguvanın köylerinden bir grup komşu ilçelerden birine tuz, bez gibi ihtiyaclarını görmeye gitmişler. içlerinde Kıllı lakaplı iri yarı biride varmış.

ilçenin caddesinin başından eşekleriyle girince kıllıklarından Arguvanlıları tanıyanlar bunlara takılalım demişler. Oturdukları kahvede ilçenin ileri gelenleride varmış. Askeri yetkili: "arguvanlıları tanırım bunların cevapları ceplerinde hazırdır. ”Sataşma olmasın altta kalırsanız, onların yanında olurum”. ”Bu şartta takılın demiş". Arguvanlılar tam kahvenin önünden gecerken kahvede oturanlar hep birlikte "ayı geliyor ayı" – ”ayı geliyor ayı" diye tempo tutmuşlar. Kafile geçmiş. Kafile geçince Kıllı lakaplı Arguvanlı ahalinin tam karşısına geçip konuşmaların bitmesini beklemiş.

Sesler kesilince:"Ey Cemaati müslüm bu kadar itin olduğu yere ayı gelebilir mi?" demiş ve yürümüş.

Komutan:"aldınızmı cevabınızı oturun oturduğunuz yerde" demiş.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan