Image

ImageArguvana yeni tayın olan bir karakol komutanı bakar ki,isimler hasan,hüseyin,ali çoğunlukta.Tabi merak edip sorar "burada hiç ömer,osman ve bekir gibi isimler yok mu? eğer olusa haberim olsun"der. Tabiki o zamanlar fazla dükan yok, çerçi dedilkeri hayvan sırtında ufak defek eşya satanlar vardı. Yolu Arguvana düşen bir çerçiye adını sorarlar, çerçi "adım Ömer Osman" der.

Çerçi kısa boylu, zayıf hafifte ayağından topaldır. Ömer Osman deyince "ah derler karakolda komutan seni istiyor" dediklerin de çerçi karakolu duyunca biraz da korkar, şaşkınlık içinde karakola giderler.

Komutan "hayırdır" der. Komutana "sen demiştin ya Ömer Osman gelirse haberim olsun, al sana hem Ömer hem de Osman"derler.

Komutan bakar çerçi kısa boylu ve zayıf  "Ömer Osman dediğin iriyarı olur, babayiğit olur bu öyle değil. "der. O esnada biri atılır "komutanım bizim bu Arguvan toprağın da ancak bu kadar yetşir" deyıp sözü bağlar.

NOT:Bu anlatımda sadece espirisel olarak algılanmalı,mehsep ayrımı yapmak için yoğumlanmamalı.Anlayışınıza inancım sonsuzdur.

            RIZA PARLAK

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan