Bizim köyden (Bekkikler) benden üç yaş büyük bir ağabeyimiz var. Adı Battal Sivrikaya. Soyismi gibi sivri çıkışları olan cidi espiriler yapan biridir.

      Emlak Bankta çalışırken muasebe geleneklsel olarak kandil günlerinde kandil simidi alır banka çalışanlarına akşam dağıtılırmış. İşlerin yoğun olması,Battal’lın da dini konularda duyarsız olması bu kuralı aksatır.Müdür Beyin inançlı halı ile Battal’ın duyarsızlığı karşı karşıya gelir.Müdür Battal’ı makamına çağırıp hesap sorar. "Battal sen niye kandil simidi almadın?"  der.Battal  "banka mevzuatlarında kandil simidi alınacak diye bir şey yok müdür bey"  der. "Sonra ben ne bilirim ki bugün kandil"  deyip savunmaya geçer.Müdür  "kolayı var Battal takvime baksan görürsün"  der.Battal  "peki müdür bey takvimde koca karı fırtınası yazıyorsa o zaman ne almam gerekir?"  diye sorunca müdür şaşırıp kalır.Müdür Battal’a söyleyecek söz bulamaz.Bir sıfır yenik sahadan ayrılır.

 Anlatim-Kaynak:    Rıza Parlak

 

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan