Yaşanmış gerçek bir hikaye.

Alo Dayı köyün birinde birine borç para verir. Paranın günü geldiğin de Alo Dayı sabah erkenden yola çıkar, o gün de köyün mal pazarının kurulduğu gündür. Hem pazara gelmiş olacak, hemide parasını almış olacak.

Köylerde eski bir inanış vardır. Bir insan ne kadar erken kalkarsa, rıskı bol ve bereketli olur. Kapısını erken açarlarsa melekler içeri  girer, uğur getirdiğine inanırlarmış. Hem insanları erken kalkmaya ve çalışmaya yönelsin tembel olmasın diyedir.

Evin hanımı "herif kapıyı açta melekler içeri girsin" der. Adam kapıyı açınca  ne görsün Alo Dayı kapının önünde. "Avrat melekler seni ne yapsın, Alo Dayı geldi, Alo Dayı geldi" der.

Anlatım-Kaynak: Rıza Parlak

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan