Alhasuşak’lı Hacahalil yörede bilinen sıradışı hareketleriyle yer etmiş, aynı zamanda espiritüel bir kişiliktir. Bir kış günü yolu Bahşikan Köyüne düşer. Yolda ıslanmış ve üşümüş halde bir eve misafir olur. Evsahibi hemem alel acele bir soba doldurur, ocaktan ateş alıp sobayı tutuşturmaya çalışırlar. Acele ile dolan soba sıkı dolduğunda, hava alamadığı için bir türlü tutuşmaz. Köylerde o zaman gazyağı fazla yok. Sadece aydınlanmak amacıyla kulanılır.

Soba tutuşmayınca her çözümün zorda olduğunu düşünen Hacıhalil, belinden kamasını çeker, sobayı sekiz yerinden bıçaklar. Hava almadığı için yanmayan soba, hava alınca yanmaya başlar. Hacıhalil "gördünüzmü nasıl yanıyor" deyip çözümü ile öğünmeyide ihmal etmez.

Anlatım-Kaynak:    RIZA PARLAK

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan