Image

ImageATMA ve KÜRECİK Aşiretlerinin gizli kalmış, Tahrip edilmiş ve saklanmış tarihi, Kültürü ve Değerlerini ortaya çıkarmak ve Avcıların yazdığı tarihi bertaraf etmek adına yola çıkan bir çalışma başlatıldı. Çalışmadan hoşnut olmayan bazı kişi ve Çevrelerin tüm karşı-tutumlarına rağmen Proje Ekibinin ciddiyeti ve birikimi göz önüne alındığında çalışmanın tarihe Işık tutması bekleniyor.

Atma Aşireti ile ilgili bir proje şekilleniyor. Bu proje Atmalıların sosyal, siyasal, inançsal, yaşamsal köklerini araştıracak ve anlatacak.

Sosyolog Sevda Şahin`in araştırmalarında oluşan bu araştırmayla ilgili bilgiler Araştırma sorumlularından Ali Şahin’in anlatımıyla aşağıya alınmıştır. Umarız bu tür araştırmalar yaygınlaşır.

Merhaba Dostlar,   

       Egemen güçlerin, muhalif güçlere karşı kullandıkları en ciddi ve korkunç silah olan asimilasyon, yozlaştırma ve hafıza silimi, bu toprakların muhalif halkları arasında yer almış ve her daim insandan yana tavır gösterip sistemle çatışmış olan Atma Aşireti’ne karşı da en vahşi ve kapsamlı şekilde uygulanmaktadır. Özellikle kendini metropollerde gösteren bu yozlaşmaya bir dur demek, silinen hafızaları tazelemek ve asimilasyon gibi sömürünün en vahşi yöntemini bertaraf etmek adına bizler yola çıktık. Bir savaş verilecekse ve bir karşı duruş sergilenecekse bu kaybettiğimiz yerden olmalıdır. İşte bu yüzden biz kökenlerimizden başlayacağız yeniden yaratmaya. Kendi tarihini bilmeyen, kendi varlığıyla barışık yaşamayan ve kökleri üzerinden gelişmeyen tüm toplumlar, sistemin tek tipleştirme potasında erimeye, kirlenmeye hatta yok olmaya mahkûmdurlar. İnsanı insan yapan kendi ve kendinden öncekilerin ortak yaratımı olan kültür, dil, inanç, tavır ve düşünceler yok olmasın ve bu topraklar, çok renkliliğe, kültürel zenginliğe kavuşsun diyedir söylediğimiz her söz, attığımız her adım…

                  Yukarıda saydıklarımızı başarmak adına bir dizi proje geliştirdik. “YİNE VE YENİDEN ATMA AŞİRETİ” adlı bu projemiz, Atma Aşireti’nin yazılı belgelere ve sözlü tarihe dayanan gerçeklerinin yer aldığı ve sosyolog Sevda Şahin’in araştırmalarıyla ortaya çıkan, RED Dergisi yazarlarının da yayına hazırladığı kitapla start almaktadır. Bu kitapla köken tartışmasının önüne bir nebze de olsun geçmek istenmektedir. Aşiretin tarihi, sosyal, siyasal, ekonomik, inançsal yaşantısının küçük bir özeti olan kitabımız, 12-06-2010 tarihinde okuyucuyla buluşacaktır. Bu kitabın dağıtımının akabinde sonbaharda çekimleri başlanacak ve bir yıl sürecek olan Atma Aşireti belgeseli çekilecektir. Bu belgeselde Atma Aşireti’nin isyanları, göçleri, tarihteki önemli olay ve kişileri, destanları canlandırılacak, ayrıca geçmişten günümüze Atma Aşireti insanlarına ve yaşayışlarına dair tüm ayrıntılar konu edilecektir. Proje buna benzer edebiyat ve sanat dallarıyla güçlendirilecek fakat burada kalmayacaktır. Atma Aşireti’nin tarihsel misyonu gereği oynaması gereken toplumsal rolleri açısından birlik beraberlik ve ortak tavır konuları tartıştırılıp hayata geçirilmesi için emek verilecektir. Örnek vermek gerekirse, 2 Temmuz 1993’de 33 canını yitiren Alevi toplumu, henüz bu acıyı unutmuş değildir. Her yıl 2 Temmuz’da gerçekleşen anma törenine, Koçgiri Girişimi, Divriği köyleri gibi Alevi yöreleri insanları bu anma törenine otobüsler kaldırıyor ve orada topluluk adına kendilerini ifade ediyorlar. Bu toplumsal bilince sahip Atmalıların yüreğini tekleştirmek, daha güzel bir coğrafya için önemli bir adım olacaktır.

           Bu saydıklarımızı başarmanın tek yolu bizim kararlılığımız değil, hepimizin ortak irade göstermesidir. Bu proje basite alınmamalıdır, çünkü yerel hareketler evrensel mekanizmayı etkiler hatta tetikler; dünya tarihi bunun örnekleriyle doludur. Biz tek başımıza başarmak için değil hep birlikte başarabilmek için buradayız. Bizler bir şeyleri yapalım diye değil hepimizin bir şeyler yapabileceğini göstermek için buradayız. Gündelik ve kişisel tüm sorunlarımızı bir tarafa bırakıp, genetiğiyle oynanan gençliğimizi Atma ruhuyla kuşandırmak için saf tutalım. Bizden alınan her şey için tek ağız, tek söz, tek yürek olalım. Bu ekip bu yöndeki tüm başka çalışmaların ve arkadaşların yanında olacaktır. Biz inanıyoruz ki ‘belki bugün değil, belki yarın da değil ama birgün mutlaka!..’ O günü yaratmak ve birlikte omuzlamak adına tüm canları omuz omuza vermeye, bu ruha sarılamaya davet ediyoruz.

 “YİNE VE YENİDEN ATMA AŞİRETİ” projesi ekibi adına Ali ŞAHİN (tiyatro, sinema sanatçısı RED Dergisi yazarı)

 
İletişim adresleri:

Tel: 0 505 869 73 63

Emil: epikdiyalektik@hotmail.com

FACEBOOK SAYFASI: http://www.facebook.com/group.php?gid=128672820483512&v=wall&ref=ts

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan