Image

Sendikalar yaptıkları ortak basın açıklamsında, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamakta ısrarlı olduklarını dile getirdiler. Ufuk Uras, hükümete Taksim konusundaki inadından vazgeçme çağrısı yaptı. DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, KESK Genel Sekreteri Abdurrahman Taşdemir ve Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel düzenledikleri basın toplantısında ayrıca eylem güzergahını açıkladı. İşçiler, 1 Mayıs’ta Şişli, Şişhane ve Dolmabahçe’de toplanarak Taksim’e giriş yapacak.

ImageTürk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, "Ortak irade, bugün konfederasyonun en yetkili kurullarında tartışarak teyid edilmiştir. Bakanlar Kurulu’nun 1 Mayıs’ı emek ve dayanışma bayramı olarak ilan etmesini, malumun ilanı olarak değerlendiriyoruz. Israrla ve kararlılıkla 1 Mayıs’ın tatil ilan edilmesi talebini dile getiriyoruz. Bu konuda Bakanlar Kurulu kararını yenilemeye davet ediyoruz. Başbakan Erdoğan’ın açıklamasını kınıyor ve protesto ediyoruz. Bizim demokrasi anlayışımız, herkesin eşit yurttaşlar olduğu bir hukuk düzeninden yanadır. Ayak takımı dediği insanlar, bu ülkenin eşit haklara sahip yurttaşlarıdır. Ülkemizin sağduyu, barış ve demokrasine en fazla ihtiyaç duyduğu bu günlerde yapılan açıklamalara özen gösterilmeli. Bir günlük tatilin maliyetini 2 milyar YTL olarak değerlendiren anlayışı şiddetle protesto ediyoruz" dedi.

Yürüyüş üç koldan yapılacak

Türkel, Taksim Meydanı’nın değişik meslek gruplarına açık olduğu gibi, emekçilere de açık olması gerektiğini belirterek, bunun artık bir demokrasi ölçütü haline geldiğini söyledi. Hükümetin, hiçbir gerekçe ile bu hakkın önüne engel ve yasak koyamayacağını belirten Türkel, "Bir çok meslekten yurttaşlar Taksim’i 1 Mayıs alanı olarak görmeye ve 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama kararlılığını halkımıza ilan etmelidir. 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak demokrasiye sahip çıkmaktır. Bütün yurttaşları 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaya davet ediyoruz. 1 Mayıs tam bir demokrasi şöleni olacak. Biz toplanma yerlerini Şişli, Şişhane ve Dolmabahçe’den olarak belirledik. Şişli’de DİSK, Şişhane’de KESK, Dolmabahçe’de Türk-İş üyeleri toplanacak. Burada saat 10.00 ile 11.00 arasında toplanacaklar ve üç koldan Taksim’e gidilecek. Kazancı Yokuşu ve Taksim Anıtı’na çelenk konulacak ve saygı duruşunda bulunulacak. Ellerinde karanfillerle 100 binlerce emekçinin saat 13.00’te Taksim’e girişlerinin tamamlanmasını planlıyoruz. Topluma sesleniş açıklamalarının ardından kutlamalar tamamlanacak. Daha sonra meydan temizlenecek ve ayrılacağız. Araçların park yerlerine kadar herşey belirlendi. Bir milyon kişiye ulaşabilecek ses düzeni anlaşması yapıldı" diye konuştu.

Türkel, İstanbul’da 26-30 Nisan tarihleri arasında bildiri dağıtılacağını, bütün İstanbul halkını, 100 binlerce emekçiyle dayanışma içinde Taksim’e beklediklerini ifade etti. Açıklamanın ardından salondan "1 Mayıs alanına" sloganları yükseldi.

Türkel, polisin şiddet kullanması durumunda ne yapacaklarının sorulması üzerine, "Özgürlükler ülkesi olma yolunda ilerleyen Türkiye’de şiddetten bahsetmek söz konusu olmamalı. Biz hiçbir zaman şiddete şiddetle karşılık vermeyeceğiz. Şiddet gösterilirse, yüzümüzün diğer tarafını çevireceğiz. Nevruz’da, 1 Mayıs’ta şiddetten bahsediliyor. Bunun adını bile telafuz etmek kötü. Polisin bir sürpriz yapacağını ve bizi karanfillerle karşılayacağını ümit ediyoruz. Güvenlik kameralarımız olacak. Hem kendi içimizdeki provakatörleri, hem de polisin tutumunu görüntüleyeceğiz" açıklamasında bulundu.

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de, "Anayasada gösteri yapmak için izin almaya gerek olmadığı yazıyor. Bunun için de herhangi bir izine gerek yok. 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız. Gerekli bütün tedbirleri aldık. Kendi güvenlik görevlilerimiz de olacak" dedi.

Uras: İnadınızdan vazgeçin, bırakın 1 Mayıs Taksim’de kutlansın

Öte yandan Bağımzıs Milletvekili Ufuk Uras, Hükümete, 1 Mayısın Taksim Meydanı’nda da kutlanması için çağrıda bulunarak, "Anlamsız inadınızdan vazgeçin. Bırakın TaksimMeydanı, 1 Mayısta emekçilerin ve işçilerin talepleriyle ve örgütleriyle dolsun" dedi.

Uras, yaptığı yazılı basın açıklamasında, AK Parti iktidarının, Taksim Meydanı’nı emekçilere kapatma inadını sürdürdüğünü bildirdi. "Ayak takımı" yaklaşımının da Taksim yasağının da AK Parti’nin demokrasi anlayışının sınır ve zaaflarını ortaya koyduğunu savunan Uras, Taksim’de, 1 Mayıs kutlamasının, bugün Türkiye’de demokrasinin ölçütlerinden önde geleni olduğu kaydetti. Uras, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Polis bayramından, lale şenliğine kadar her tür etkinliğe izin verilen Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamaları için kapalı olması anlaşılır değildir. AKP hükümetine bir kez daha çağrı yapıyorum. Anlamsız inadınızdan vazgeçin. Taksim Meydanı korkusunu yaşamaktan ve yaymaktan kurtulun. Bırakın Taksim Meydanı, 1 Mayısta emekçilerin ve işçilerin talepleriyle ve örgütleriyle dolsun. Diğer yandan ana muhalefet partisi Genel Başkanı Sayın Baykal da sendikaların taleplerine duyarsız kalmamalıdır. Sayın Baykal’ı da emekçilerin taleplerine sahip çıkmak için 1 Mayısta Taksim Meydanı’na birlikte olmaya çağırıyorum. Sendikaların, emekçilerin 1 Mayısı Taksim’de kutlama taleplerini destekliyorum. 1 Mayısta, Taksim’de olacağım."

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan