ALİ RIZA UĞURLU yazdı

10. ULUSLAR ARASI ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ BÜYÜK BİR İLGİ VE GÜZELLİKLER SONUCU UĞURLANDI

Güzel bir İstanbul çıkarmasından sora ‘’14-15 Temmuz festivalimizin arkada bıraktığı unutulmaz güzel anılar sonu yolların açık olsun deyip uğurladık..
O nedenle ‘’Belediye Vakıf ve köy dernek yöneticilerini ‘’özveri ve emeklerinden dolayı en içten duygularla kutluyoruz.
Ayrıca, festival’i yıldan yıla katılımlarıyla renklendiren ‘’yöre halkımıza, Arguvan dostlarına, panelistler ve programda sahne alan sanatçılara müteşekkiriz..

Öyleyken Festivalden bir hafta önce Malatya ‘’AVM’’ yöneticileri tarafından hiç de demokratik olmayan bir dayatmadan söz etmeden de geçmek istemiyorum..
Şöyle ki; festivalin tanıtma İzni alınan ‘’Malatya AVM de ‘’Arguvan Adliyesini Geri İstiyor, Adalet İçin’’ bir yazının her açıdan bu kadar haklı bir talebi kaldırın denmesi neye yorumlanabilir ki, ben şahsen anlamakta zorlanmıştım.
Bu yazı sakıncalıdır deyip başkanlar ve katılımcılar karşısına beklenmeyen böylesi bir dayatmayla çıkılması ve basın ve görsel TV ekiplerinin kapı önünde önlerinin kesilip içeri bırakılmaması ayrıca herkesi şaşırtmıştı.
Bir hukuk devletinde hak aramanın en güvenilir yeri yargı olduğunu her yurttaş gibi o dayatmayı yapan (AVM) sorumluları da biliyordu diye düşünüyoruz .
Aslında, vatandaşı adaletin tecelli ettiği bir kurumdan uzaklaştırmanın hiç de bir hukuk ülkesi ilkelerine uymadığı da ‘’o kararı alanlar tarafından iyiden iyiye biliniyor olsa gerek..

Arguvan 1954 tarihinde resmi kurumlarla içi doldurulup ilçe yapılmıştı, 2012 Haziran’da adliyesi bir genelge ile ‘’önce Hekimhan’a daha sonra Malatya merkeze kaldırıldı..
İşin düşündürücü asıl yanı, orası özel bir iş yeri olsa bile, öyledir de, o yazılı talebin yapıldığı yerin adı ve işi ne olursa olsun, ‘’siyasi, ticari, yasak bir anlam içirmeyen bir talep olduğu düşünülmüş olmalı ki, okunur bir şekilde masaya asılmıştı. Ancak, hiçte demokratik olmayan bir dayatma karşısında bir masa boyu olan o yazılı bez masadan alındı. Çünkü
yada yükleyip gidin denmişti..

Tekrar ediyorum, gerekçe ‘’Arguvan Adliyesini Geri İstiyor, Adalet İçin’’ Hepsi yazılı demokratik bu bir buçuk cümle idi..

Geçelim Festival programına ‘’Yargı Nereye Gidiyor?, panele konuşmacı olarak çağrılan Sayın. Sırrı SÜREYYA’’nın mazereti kabul görse de, sanatçı Sayın Musa EROĞLU’’nun ‘’denilenlere göre’’ katılmama nedeni halk arasında eleştiri bile aldı diyebiliriz..
– Diğer gözden kaçmayanlar; bütün işler İstanbul’’dan gelen özellikle de ‘’festival hazırlıklarında yorgun düşmüş vakıf görevlilerine bırakılmıştı. İki gün boyu ortalarda ne danışacak ve nede arada bir görevliye ulaşmak mümkün olmuyordu. Bizce bazı işler ve görevler ‘’ilçe ve etraf köy muhtarları arasından paylaşılmış olmalıydı diye düşünüyoruz..
-Tarihi eşyalar ve resim sergileri katılımcıların ve misafir ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir yerlerde olmadığı da bir eksiklik olarak görüldü..
– Asıl bu festivalleri Arguvan’a kazandıran ‘’yazı da, sanat’ta emeği olan değerlere gereken önemi vermemek festivalin 10, yılında da ne yazık ki görüldü…
Bu tip gözlemlerimin gelecekte giderileceği inancımla, festivalimizin o iki güzel günü için ‘’emek veren, katkı sunan herkese teşekkür ediyor ‘’her festivalimiz sonu dediğimiz gibi’’ huzur dolu güzel nice yıllara diyoruz.

Saygılarımla

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan