Image

 Image

Ankara Arguvanlılar Derneği’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Arguvan Sempozyumu”nda ilçenin sorunlarının konuşulduğu bildirildi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, “3. Ulusal Arguvan Sempozyumu”nun Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konser Salonunda gerçekleştirildiği ifade edildi.

Sempozyuma, Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Osmaniye Vali Yardımcısı Hüseyin Doğan, ilçedeki sivil toplum kuruluşları, köy dernekleri başkanları, bürokratlar ve akademisyenlerin katıldığı belirtildi.

Arguvan’ın sorunlarının konuşulduğu sempozyumda şiir yarışması düzenlendiği, evliliğinde 50. yıllarını tamamlayanlara plaket verildiği, Arguvan türküleri dinletisi sunulduğu kaydedildi.

3.ULUSAL ARGUVAN SEMPOZYUMU
“Dün, Bugün, Yarin Arguvan”

Sempozyum Iki alt basliktan olustu
– Markalasma Açisindan Arguvan
– Arguvan Kültürü
3. Ulusal Arguvan Sempozyumu Ankara’da yapildi.
Ankara Arguvanlilar Kültür ve Dayanisma Dernegi’nin düzenledigi 3. Ulusal Arguvan Sempozyumu Ankara Gazi Üniversitesi Egitim Fakültesi Konser Salonunda 06 Mart 2011 tarihinde yapildi. Sempozyum bu yil bir gün olarak gerçeklestirildi. Sempozyumun organizasyonu Ankara Arguvanlilar Kültür ve Dayanisma Dernegi tarafindan yürütülmüstür.3. Ulusal Arguvan Sempozyumu´na Kültür Bakanligi da destek vermistir.
Ankara Arguvanlilar Kültür ve Dayanisma Dernegi’nin düzenledigi 3. Ulusal Arguvan Sempozyumu, Akademi çevresi konusmacilarimizin Arguvan´in sorunlari ve çözüm önerilerini ortaya koymalari acisindan son derece önemliydi. Sempozyumun yapilmasinda siyaset ve bilim dünyasindan degerlerin bulunmasi, katilimcilarin yaninda Arguvan Ve Malatya´dan gelen misafirlerin katilimi dikkat çekiciydi. Özellikle Malatya´da bulunan Arguvan Köy Dernekleri Baskanlarinin ve Çesitli Köy Muhtarlarinin katilimi da çok önemliydi.

06.Mart 2011 Pazar günü saat:12.00 de Gazi Üniversitesi Konser salonunda gerçeklestirilen 3.Ulusal Arguvan Sempozyumu Yagmur ve soguga ragmen yogun bir katilimla gerçeklestirildi. Salona giriste Misafirleri Dernek Yönetimi ile Gençlik Kolu üyeleri karsiladi. Öyle ki katilimcilara yaka kartlarindan sempozyum olmasi nedeni ile Kalem, not kagidi ile Feramuz ÖZTÜRK´ ün “Magma” isim kitabi hediye edilirken bayanlara “Dünya Kadinlar Günü” nedeni ile birer karanfil dagitildi.
Programa Geçmis Dönem Milletvekillerimizden Muharrem KILIÇ, Mustafa YILMAZ, Osmaniye Vali Yardimcisi Hüseyin DOGAN, Arguvan Kaymakami Mehmet MARASLI, Hâkimlerimizden Mehmet ÇAMUR, Mehmet ADIGÜZEL, Gani ALTUNTAS Ankara Cumhuriyet Savcisi Bülent YÜCETÜRK, Sümer Holding Genel Müdür Yardimcisi Recep KOYUNOGLU, Ögretim üyeleri, Bankacilar ile çok sayida is adami katildi.
Arguvan´dan, Arguvan Halk egitim Müdürü Kazim GÜLCAN, Arguvan Atatürk I.Ö.O. Müdürü Asker DOGAN ile Yukari Sülmenli Köyü Muhtari Kemal ASLANTÜRK, Çakmak Köyü Muhtari Battal ÇIFTÇI, Bozan Köyü Muhtari Muharrem ÖZTÜRK, Akören Köyü Dernek Baskani Yusufhan DOGAN, Armutlu ( Kusu) Köyü Dernek Baskani Cemal AGDAGLI, Bozan Köyü Dernek Baskani Ali Ihsan ÖZTÜRK ve Bir grup Arguvanli Arguvan Koop. Ile Ankara´ya geldiler.
Istanbul Sariyer Malatyalilar Dernegi Yönetim Kurulundan Serhan BILGEN, Istanbul 2.Bölge Milletvekili adayi Aziz KILIÇ, Ahmet KAHAOGLU ile Riza PARLAK katildi.
Ankara da bulunan Malatya Derneklerinden Malatya Egitim Vakfi Ankara Sube Baskani Ekrem Dernek, Ankara Malatyalilar Dernek Baskani Yakup DEMIR, Hekimhan Dernek Baskani Celal KARADAG, Arapkir Dernek Baskani M. Ferit KOTAN, Dogansehir Dernek Baskani Süleyman BILGILI, Basak Dernek Baskani Mehmet AKKAYA, Baskinik Dernek Baskani Yrd. Ibrahim EMICI, Igdir Dernek Baskani Ali ÖZDEMIR, Sazlica Köyleri Dernek Baskani Haydar BAL katildi.
CHP Genel Baskani Kemal KILIÇDAROGLU, Malatya Milletvekili F. Mevlüt ASLANOGLU, Malatya Milletvekili Ömer Faruk ÖZ, Amasya Valisi H.Ibrahim DASÖZ, Antalya Valisi Ahmet ALTIPARMAK, Malatya Valisi Dr. Ulvi SARAN, Dogansehir Kaymakami Barbaros BARAN ve Sanatçi Sabahat AKKIRAZ Telgraflari ile ayrica farkli illerden 12 kiside çiçekleri ile katildilar.
– Sempozyum kapsamindaki etkinliklerden siir yarismasi sonuçlari açiklandi. Jüri üyeliklerini Yrd. Doç. Dr. Yusuf DOGAN (Gazi Üniversitesi) – Garip TUNÇER (Emekli Ögretmen) – Erhan YILMAZ Sanatçi) yaptigi yarismaya 20 siir katildi. 18 siir degerlendirmeye alindi.
Buna göre;
Birinci- Arguvan Güzellemesi-Nihat MALKOÇ
Ikinci- Arguvan – Sevim EMIR
Üçüncü- Arguvanliyiz- Musa ASLANTAS

-Yine Sempozyum kapsamin da Evliliginde 50.yilini kutlayan 8 çifte Plaket verildi.
– Volkan ASLAN (Arastirmaci – Yazar) Tarafindan hazirlanan Yöresel kiyafetlerden olusan defilesi sunuldu. Büyük ilgi gören defileyi Ankara Arguvanlilar Dernegi Gençlik Kolu üyelerinden Öykü ÖZDEMIR hazirladi ve Merve Turan – Damla BOYRAZ- Hazal KALUÇ- Bahar BURAN ile Can KALUÇ sundu.
– Ali Abbas ASLANTÜRK tarafindan Arguvan Türkü dinletisi sunuldu.
Sunuculugunu Gülhan Birsöz´ün sundugu sempozyum sonucunda, yöresel yemek ikramlarinin yapilmasiyla etkinlik sonuçlanmis olup, temennilerle ayriliyoruz.

NOT: Dernek yönetiminden ögrendigime göre;
– Ankara´nin 20 tane üstgeçit köprüsüne pankart asilmis.
– Özgür radyo 15 gündür günlük 17 kez reklam vermis.
– Ankara´ nin muhtelif semtlerine 200´ün üzerinde Afis asilmis
– Sempozyum Ulusal basin ile yerel basinda yer almistir.

Ayrica sempozyum ve siir yarismasinda siirleri dereceye girenlerle ilgili olarak notlarimi düzenleyerek paylasmak istiyorum.

07.03.2011

Haber: Ali Ihsan Öztürk
aliihsanozturk63_44@hotmail.com

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan