Ankara Arguvanlılar Derneği tarafından yapılan açıklamada, 6.Arguvanlı Ozanlara Vefa Günü nedeniyle, Çankaya Belediyesi Salonu’nda Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu konuşma yaptı.

Aydoğdu, “İçinde bulunduğumuz kolay tüketim döneminde, tüketilenlerin değeri, tüketildiği anda ortadan kalkmaktadır. “Kullan at”, “yenisini al”, “saklamaya gerek yok” anlayışın yaygınlaştığı bu dönemde bizi biz yapan değerlerimiz de kolaylıkla unutulabilmektedir.

Toplantımızın başlığında kullandığımız “vefa” sözcüğü özenle seçilmiştir.

Bizi biz yapan temel değerlerin, hızlı tüketimin yaşandığı bu dönemde unutulmaması, her zaman hatırlanması ve hak ettikleri yere getirilmesi için, biz onlara olan şükran duygularımızın ifadesi olarak “vefa” sözcüğünü seçtik.

Eğer bugün biz Malatya’nın Arguvan ilçesi doğumlular gururla Arguvanlı olduğumuzu söylüyorsak, herkes Arguvan’ı biliyorsa, bunda ozanlarımızın emeği büyüktür.

Arguvanlı ozanlarımız bizi biz yapan temel taşlarımızdır. “Arguvan Ağzı” denen usulün ortaya çıkması onların sayesindedir. Tüm toplumun Arguvan türkülerini bilmesi onların sayesindedir, Bugün burada bu kalabalığı toplayama bilmemiz de

Arguvanlı ozanlarımız sayesindedir.

Bu nedenle biz diyoruz ki; Arguvanlı ozanlarımız; bizi biz yapan sizlersiniz. Biz size olan vefa duygularımızla sizleri anma toplantıları yapıyoruz. İyi ki varsınız. Arguvan sizin nefesiniz sayesinde daha çok tanınacak, daha çok bilinecek ve gelecek nesillere örnek olduğunuz için daha çok ozanlar yetiştirecektir” ifadelerini kullandı.

Daha sonra sırası ile 22.Dönem Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Akören köyü Dernek Başkanı Yusufhan Doğan, Hakim Mehmet Adıgüzel, Leyla Aslan Dr. Kemal Doğan,

Erhan Yılmaz ve Osmaniye vali Yardımcısı Hüseyin Doğan konuşma yaptılar. – MALATYA (Kaynak:AA)

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan