Ertugrul Kürkcü

Ertugrul KürkcüBirkaç gün evvel sona eren 8. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali ile ilgili Değerlendirme, Yorum ve Gözlemler çeşitli Basın Yayın organlarında yer edinmeye başladı. Özellikle Malatya Yerel medyasdan birçok yayın organı Festival etkinliğini haber olarak dahi kullanmaması, bilinçli bir şekilde görmemezlikten gelmesinin ardında 2 yil evvel Güneş TV ile yaşanan ve basına “Güneş TV kameralarına Sansür uygulandı” diye yansıyan olumsuzluğun neden olduğu  düşünülürken, genel olarak senelerdir süregelen Arguvan Yerel Sanatcılarını görmeme, bu sanatçılara sahne vermeme durumu bu yılda gözlerden kaçmadı.

Yerel Web ve diger degişik Web Sitelerine Mesaj, Yorum olarak yansıyan Görüşlerde Yerel Sanatcıların yok sayılması, Kürt Türkü ve Sanatçılara yeterince yer verilmemesi, Siyasi cıkar hesapları yapılması, ‘benmerkezcilik hastalığının varolması’ şeklinde yansıyan görüşler öne ciktı. Konuyla ilgili en son Festivale bizzat katılan bir Gazeteci gözlemlerini, Rıza Parlak´a ait Resimler eşliginde “ARGUVANLILAR Ne istiyor?” başlığıyla yayınladı…

Kaynak Siteden ALINTI asagida…. Yazının devamı….

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

ARGUVAN’LILAR NE İSTİYOR?

Bu yıl sekizincisi düzenlenen ” Türkü festivali“ uluslar arası olarak lanse edilmiş.Ben başlığa bunu yazmadım. Çünkü bu iddayı gayri ciddi buldum . Yunanistan’dan ve Ermenistan’dan iki tane gurup davet etmekle bu festivalin uluslararası olamayacağını sanırım birileri tertip komitesine anlatmamış.Gelecek yıllarda bu eksikligin giderilecegini ,en azından festivale davet edilen ülkelerden insanların, bu festivale katılmalarını sağlayarak gerçek anlamda uluslararası boyuta taşıyabileceklerini umuyorum.

PROTOKOL

Arguvan Belediyesinin ve Vakfının düzenledigi bu festivale , her yıl olduğu gibi bu yılda onlarca CHP milletveklleri  ve bu yıl ilave olarak  CHP genel Başkanı sn KILIÇTAROĞLU  açılışa icabet eti . %90’ı Alevi olan Arguvan’ın  ,Türkü  festivalini düzenleyen   ,Belediye Başkanı ve Vakıf yönetiminin ,Alevi  federasyonu ve Avrupa Alevi konfederasyonu başkanlarını çağırmaktan imtina etmesine  şaşkınlık içerisinde ve üzülerek anlam bulmaya çalışıyorum. Görünen odur ki ,tertip komitesi nezdinde CHP milletvekilleri ,bizim federasyon ve konfederasyon başkanlarımızdan daha degerlidirler (!)

PANELİSTLER

Gazeteci ,yazar sn  Ertuğrul KÜRKÇÜ  ve Cumhuriyet gazetesi yazarı sn Miyase İLKNUR ‘un katıldığı Toplumsal Barış konulu  panele bizde katıldık .Ertuğrul KÜRKÇÜ’yü keyifle dinledik .Dostluk  ,kardeşlik ve bir arada yaşam konusunda ciddi ve tutarlı tesbitler yaptığını söylemek yanlış olmaz sanırım .
Burada da karşımıza panele neden bir Alevi araştırmacının çağrılmadığı sorusu çıkıyor?

Arguvan’lı yöneticilerin  büyük çoğunluğunun Alevi olmasına  rağmen ,Alevilerden ve Alevilikten uzak durmaya çalışmaları ve Sürekli gecelerinde ,Festivallerinde , Siyasi kimlikli insanları çağırmaları iki soruyu akla getiriyor .

1-Bu vakıf ve dernek yöneticileri(Sadece Arguvan degil ,ülkedeki birçok dernek vakıf bu durumda ) bu makamları herhangi bir partinin(özellikle CHP) MYK’sına veya Belediye meclisine, biraz daha cesaretli ve parası olanlarsa , Milletvekilligine zıplamak için basamak olarak kullanıyorlar.Bu herkesin bildigi ama dillendirmedigi bir gerçektir .

2-Bu yöneticiler ,içerisinde bulundukları toplumun ,sosyal ,kültürel ve inançsal ihtiyaçlarından bilhaber bu makamları işgal ediyorlar .Senede bir gece bir piknik yapmaları ve diger vakıf veya dernek gecelerinde “Başkan” olarak dolaşmaları onlar için yeterli oluyor.Doğru işler yapan Başkanları ve yöneticileri tenzih ediyorum.

Bu degerlendirmeyi ve tesbiti yaptıktan sonra ,tertip komitesine önerimiz (!) gelecek yıllardaki organizasyonlarda ,Alevi tarihini anlatacak bir panelist çağırmalarıdır .

ARGUVAN HALKININ  FESTİVAL HAKKINDAKİ DEGERLENDİRMELERi

Festival süresince sohbet ettigimiz halktan insanların genel görüşü ,festivalin coşkulu ve güzel geçtigi idi .Arguvan’lı  yöresel sanatçıların azlığından şikayet eden izleyiciler , genel anlamda festivali başarılı buldular .

Arguvan’lı  yöresel sanatçıların eleştirileri  ise halkın görüşleri ile parellellik arzediyordu .Konuştuğumuz Yöresel sanaçılar kendilerine fazla yer verilmediginden şikayetçilerdi .Geçen yıllarda da aynı tavrın sergilendigini söyleyen sanatçılar ,Arguvan Türkü festivalini  EGE türküsü ile açan zihniyete  ne söylesek azdır .Geçen yıllarda bunu bile yaptılar diyerek tepkilerini dile getirdiler.Arguvan Belediyesinin ve Arguvan Vakfının kendilerine sahip çıkmadığını ve bundan üzüntü duyduklarını söyleyen yöresel sanatçılar ,gelecek yıl düzenlenecek festivalde  kendilerine yer verilmemesi durumunda bu organizasyonu boykot edeceklerini dile getirdiler.

TERTİP KOMİTESİNE ÖNERİLER

1-Onbin kişinin bir araya geldigi festivalde bu minimum beşyüz çocuk demektir .Çocuklar için ne bir aktivite vardı ,neden onların bizim gelecegimiz olduğunu onlara hissettirecek bir yaklaşım vardı .

Ne yapılmalı ?

Çocuklar için bir alan belirlenmeli ,festival kömitesi 5-6 kişilik(kaç kişi gerekiyorsa) bir güvenlik ekibi kurmalı ve orada bir çocuk tiyatrosu olabilir ,film gösterisi olabilir,çocukların eglenecegi hava yastıklı içerisinde topların olduğu eglence standları kurulabilinirdi .

2-Alevi federasyonu ve Avrupa Alevi konfederasyonu Başkanları mutlaka festivale davet edilmelidir .

3-Panele  en az bir tane Alevi araştırmacı davet edilmelidir.

4-Arguvan yerel sanatçılarına daha fazla yer verilmeli ve onların tanınmasına katkı sunulmalıdır .Arguvan ağzı ile Türkü söyleyenlerin sayısı onbeşi geçmemektedir.Bunların desteklenmesi yeni isimlerinde önününü açacaktır.

5-Canlı Yayın kalitesi ,yayını yapan kuruluş kadar festivali düzenleyen komite içinde önemlidir .Röportajlar esnasında ekranda görünmek isteyen ,uzak diyarlardaki akrabalarına el sallamak isteyen vatandaşların kameranın önünden geçmesi sonucu yayın kalitesin düşüyor .En az iki görevli canlı yayın aracına yayın boyunca eşlik etmelidir.

Kaynak: alevizyon

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan