veli agbaba

veli agbabaCHP Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba, Malatya’da kapatılması planlanan belde belediyeleri ile ilgili konuşma yaparken İçişleri Bakanlığı genelgesini yırttı.

CHP Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba, Malatya’da kapatılması planlanan belde belediyeleri ile ilgili konuşma yaparken İçişleri Bakanlığı genelgesini yırttı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Malatya’nın büyükşehir adayı olması sorunlu oldu; şahsım ve çok kıymetli hemşehrilerim Malatya’nın büyükşehir olabilmesi için çok çaba harcadık. Geç oldu, güç oldu ama sonunda büyükşehir olacak iller listesine Malatya da girdi. Rahat bir nefes alacaktık ki hevesimiz kursağımızda kaldı. AK Parti bir elinde büyükşehir, bir elinde cezalarla Malatyalı’ya göz kırpmaya başladı” dedi.

“-Sizi büyükşehir yaparız ama beldelerinizi kapatırız. Sizi büyükşehir yaparız ama 150 kilometre uzaklıktaki köyleri bile büyükşehir sınırları içine alırız-. Sözün kısası Malatya’ya kırk katır mı kırk satır mı sorusu soruluyor” diyen Ağbaba, “Biliniz ki bu yasayla, büyükşehir değil büyük köy çıkar. AK Parti’nin yeni çorba yasasına göre, Türkiye genelinde bin 654 belde belediyesi kapatılacakmış. Bu belediyelerden 39 tanesi de Malatya’ya ait. Akıllara ziyan bu kararın nedeni ise bilinmiyor. Belediye başkanlarına, belde halkına, meclise sormadan böyle karar alınması kabul edilemez. Alınsa da bu karar meşru olmaz, halka hizmet ulaşmaz. Malatya merkezden 150 kilometre uzaklıktaki bir köye gitmek için harcanacak zamanı ve parayı düşünürseniz, karlı bir iş yapılmadığını görürsünüz” ifadelerini kaydetti. Ağbaba, şu şekilde konuştu:

“Bu yasa geçerse, vergide de çok büyük adaletsizlik olacak. Doğanyol’un Koruntay köyü, Arguvan’ın Göçeruşağı köyü, Arapgir’in Suceyin köyü ne kadar vergi ödüyorsa, Malatya Merkez’deki, lüks semtteki insanlar da aynı vergiyi ödeyecek. Malatya’da köy hayatı devam edecek ama şehir vergisini ödeyecek insanlar. Bu haksızlıktır, bu hukuksuzluktur, köylüye yapılan en büyük zulümdür. Bu yasa geçerse artık köylüler hayvancılık yapamayacak, köylüler perişan edilecek. Gerçi bu yasa geçmeden önce de Malatya’daki meralar satılmaya başlandı ve Malatya’da meralardan başka satılacak yer de kalmadı. Büyükşehirin sınırları 20-30 kilometrelik bir yarıçapta olmalıdır. Bu yarıçapın dışında kalan belediyelere dokunulmamalıdır. Yani belde belediyeleri asla kapatılmamalıdır. Yerel yönetimler güçlendirilmeli ve desteklenmelidir. Köylerde tarımsal üretimi engelleyecek hiçbir adım atılmamalı, meralar satılmamalıdır. Ayrıca, Malatya’da kapatılacak diye ismi geçen hiçbir ilçe de kapatılmamalıdır. Kuluncak, Arguvan, Doğanyol, Kale asla kapatılmamalıdır. Burnunuzun dikine gitmekten vazgeçin, önerilerimizi lütfen ciddiye alın. Biz yaptık oldu mantığı doğru değildir, bundan derhal vazgeçmelisiniz. Yoksa o beldelerde yaşayan insanlar son günlerin popüler sözünü söylerler. Lan oğlum bas git derler. Bunu duymamak için bu yasayı bir kez daha gözden geçirin.”

Ağbaba, konuşmasının sonunda, konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı genelgesini yırttı. – MALATYA

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan