Arguvan'da Çin'lilerin yatırımı

Arguvan’da Akören ve Yeniköy köyleri arasında bakır madeni çıkaran Çinli firma, çalışanları için madenin bulunduğu alana 3 katlı 50 kişilik prefabrik pansiyon yapımına başladı.

Kış şartları dolayısıyla maden çıkarma çalışmalarına ara veren firma, Nisan, Mayıs aylarında gerçekleştirecekleri maden çıkarma çalışmaları için hazırlık yapıyor. Firma, maden çıkaracak işçilerin kalması için madenin bulunduğu yerin yakınlarındaki 700 metrekarelik bir alana, 50 kişilik 3 katlı pansiyon yapıyor.

Firmanın, ayrıca ilçe merkezinde de personelin kalabileceği sosyal tesis yapmak için arsa satın aldığı öğrenildi.

 

-Yetiştiricilere eğitim verildi-

Arguvan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekimler Rıza Çağatay ve Abdulkerim Kaya, Arguvan’a bağlı Bozburun köyünde yetiştiricilere hayvancılık konusunda eğitim verdi.

Köy camisinde düzenlenen eğitimde, yetiştiricilere geçen yıl görülen hayvan hastalıkları hakkında bilgi verildi, hastalıklara karşı alınabilecek önlemler anlatıldı.

Üreticilerin bir yıl içerisinde hayvanlarına ne zaman hangi aşıyı yaptırmaları gerektiği konusunun ele alındığı eğitimde, ayrıca yetiştiricilere birer aşı takvimi dağıtıldı. Üreticilere koyun, keçi desteklerinin de anlatıldığı eğitimde, yetiştiricilerin talep ve önerileri de dinlendi.

Muhabir: Ramazan Taştaş / Tuba Karahan

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

Bir cevap yazın