Son günlerde Arguvan’ın nüfus azlığı nedeni ile ilçeliğinin iptal edilerek başka bir ilçeye bağlanması durumu halkı üzdü ve tedirginliğe neden oldu.

İçişleri Bakanlığı, İstanbul ve Kocaeli dışındaki büyükşehirlerin belde belediyeleri ve 28 kentin köy muhtarlıklarını kapsayan tüm yetkilerini valiliklere devretti bilgisi basına yansımasına rağmen bu durumun nüfusu az olan ilçeleri de kapsayıp kapsamadığı konusunda açıklama yapılmadı.

 Resmi Kurumlardan bu konuda herhangi bir açıklama yapılmazken halk arasında konuşulan, halkın büyük bölümünün gerçek olduğuna inandığı Arguvan’ın ilçeliğinin iptal edilerek başka bir ilçeye bağlanma durumu dikkate alınarak ilçe merkezi ve köylerde yaşayan nüfusu en az 10,000’in (On bin) üzerine çıkartılması gerekiyor. 

 Arguvan’ın 2009 nüfus sayımında ilçe merkezinde 1.941 46 Köyünde 6.608 olmak üzere toplam 8.549 Nüfusu olduğu açıklanmıştı.

 Arguvan’ın nüfusunu en az 10,000’in (On bin) üzerine çıkartarak tedbir alınması gerekiyor.
Arguvanlıların,  Arguvan’ın sivil toplum örgütleri ve muhtarlıklarımızın Arguvan’in ilçeliğinin iptal edilerek başka bir ilçeye bağlanması durumunu değerlendirip neler yapılabiliri konuşmaları bekleniyor.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan