Image

Ülkemizde her zaman olduğu gibi seçim yatırımları herkes tarafuından bilinir.22 Temmuz 2007 de Arguvan’nın çevre köylerine yaklaşık 200 den fazla yollara gömülmek üzere künt (büz) seçimlerden önce konulması gereken yerlere bırakıldı. Seçimlerde aradığını bulamayanlar, küntleri kaderine terk ederek halen yollarda beklemekte.

Image 

Köylere yolunuz düştüğünde yollarda kırık dökükte olsa herkes tarafından seçim yatırımı olduğu bilinen bu küntlerle karşılaşırlar. Öte yandan zorunlu olarak büyük dere yataklarına gömülen küntlerin ise durumu içler acısı. Kime ihale edildiğini kimlerin yapılan işi denetlediğini kimse bilmiyor. Bilinen ise suyun küntlerin altından ve kenarından akarak geçerken gerçek amacına uygun olmadığıdır. Şotik Köyü Boztepe Mezrasın da bunun acı bir öğneği ortadadır. Devletin yaptığı bu hizmet yoksul köylülerin vergilerinden karşılansa da denetleme konusunda her hangi bir yetki söz konusu değil. Böyle olmasa da bu ülkenin milli servetini nasıl çar çür edildiğine, kimler dur diyecek bilen yok. Hizmetler seçim için değil halk için olmadağı sürece, böylesi örneklerle daha çok karşılaşırız kanısındayım. Yetkililerin bu konuda duyarlı olmasını bekleyen insanların olduğunu unutmamak lazım.Gömülmeyi bekleyen 210 küntü sayan köylüler bu yaklaşımlara tepkilerin kendi arasında konuşsa da her hangi bir merciye baş vurmayı becerecek durumda olmadığını bilinmekte.Arguva Köy fotoğrafları çekmek için gezdiğim köylerde ki bu manzaraları bizat tanık olurken, yetkililerin duyarlığını beklemek her vatandaşın hakkı olduğunu unutmamak gerekir.

Haber-Yorum-Resim: Rıza Parlak
 

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan