Değişik tadı ve kokusu ile ile ünlü "Narmikan Kavunu"nu üreten çiftçiler, bu yıl kavun üretiminden Umutlu olduklarını söylediler.

Değişik tadı ve kokusu ile ile ünlü "Narmikan Kavunu"nu üreten çiftçiler, bu yıl kavun üretiminden Umutlu olduklarını söylediler.

İlçe Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Narmikan Kavunu üreten köyleri ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını dinledi.

İlk olarak Karayük köyüne giden Maraşlı, burada yaptığı açıklamada, Arguvan’ın 46 köyünden yaklaşık 25’inde kavun üretildiğini belirterek, bu yıl 12 bin 700 ton civarında bir rekolte beklendiğini söyledi.

Narmikan Kavunu’nun, başta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Trabzon, Sivas, Kahramanmaraş ve Rize olmak üzere Anadolu’nun bir çok ilinde büyük ilgi gördüğünü belirterek, kavun üretiminin gelişmesi için ilçe tarım müdürlüğü tarafından çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Arguvan kavunu olarak da bilinen Narmikan Kavunu’nun, değişik tadı ve kokusu ile ilgi gördüğünü vurgulayan Maraşlı, ilçeye ciddi bir gelir sağladığını vurguladı.

En çok üretimin yapıldığı köylerden bir tanesi olan Karayük köyü muhtarı Hasan Hüseyin Kılıçarslan, köylerinde başta kavun olmak üzere arpa ve buğday gibi tahıl ürünleri üretildiğini söyledi.

Bu sene kavundan Umutlu olduklarını belirten Kılıçarslan, Narmukan Kavunu’nun yüzlerini güldürdüğünü dile getirdi.

Ermişli köyünü de ziyaret eden Kaymakam Maraşlı’ya kavun ve kömbe ikram edildi. 

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan