Image

ImageMalatya Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısıyla türkü festivaline ilişkin bilgi verildi.

Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, festivalin, Arguvan Türkülerinin ve kültürünün yaşatılmasında, türkü severlerin bir araya gelmesinde önemli bir yeri olduğunu söyleyerek, yurt dışında katılacak müzik grupları ve kültür temsilcilerinin yanı sıra, toplumsal barışın ele alınacağı panel, sokak tiyatro gösterileri, sinema gösterisi, resim sergisi ve köy gezisi gibi etkinliklerin de gerçekleştirileceğini söyledi.

Hüseyin Taştan, tüm türkü severleri Arguvan Türkü Festival’ine davet etti.

Arif Sağ’ın onur konuğu olduğu festival, 24 Temmuz saat 09.00’da Koyuncu Köyü’ne yapılacak gezi, sokak tiyatrosu gösterisi ile başlayacak. Açılışı ise aynı gün saat 18.00’de yapılacak.

Protokol konuşmalarının ardından Ermenistan Halk Müziği Grubu, Nurettin Rençber, Zeynep Karababa, Hindistan Terapi Grubu, Zuhal, Ayla Karacan, Devrim Salman, Grup Mavra, Ahmet Turan Ercan, Karadeniz Rüzgarı Halk Oyunları ekibi sahne alacak ve bir de tiyatro gösterimi gerçekleştirilecek.

Festival’in ikinci gününde ise saat 15.00’de Hasan Aydın’ın yöneteceği, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Miyase İlknur, Gazeteci-Yazar Ertuğrul Kürkçü, Birgün Gazetesi Yazarı Burhan Sönmez’in konuşmacı olarak katılacağı ‘Toplumsal Barış’ konulu panel gerçekleştirilecek.

Akşam ise aynı zamanda festivalin onur konuğu olan Arif Sağ, Cengiz Özkan, Azerbaycan ve Yunanistan Halk Müziği Grupları, Haydar Ulaş, Yeni Nur Ada, Ali Özel, Seval Eroğlu, Semra Aslan, Metin Erbek, Barış Cırıt sahne alacak.

Festivalde yine tiyatro gösterisinin yanı sıra Ali İhsan Gönül’ün resim sergisi de gezilebilecek.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan