Arguvanlı ve çevre insanlarının sabırsızlıkla beklediği festivalin tarihi ve programı açıklandı..  14-15 Temmuz  halka sunulacak iki güzel gün, iple çekiliyor..

       Şöyle ki, Arguvan denince ‘’Tunç çağına ait  höyükler gibi kalıntılardan da anlaşılacağı gibi, eskilere dayanan büyük bir nüfusuyla geniş bir yerleşim yeridir..
       Bu yöre  ‘’Tahir  nahiyesi olarak bir ara Arapgir’ e bağlanır, daha sonra kaza olarak Diyarbakır’’a alınır, 1873 de  yeniden Tahir adı ile ‘’Keban’’nın bir nahiyesi olur  ve 1. Haziran 1954 de tekrar Arguvan adı ile Malatya ya yakışır bir ilçe olarak içi doldurulur..
       Öyleyken, Arguvan bu gün ülke kültüründe önemli yer etmiş, herkes tarafından bilindiği gibi, kararı alan yetkililerce de bu böyle biliniyor olmalı..

     -O nedenle (Arguvan’a kıyılmamalıdır, diyoruz..)

      Her şeye rağmen, programın açıklanmasından daha önce Arguvan’ın köye dönüştürüleceği haberi yüreklere ok gibi çakıldı.. 

       Sevgili Arguvanlılar ve dostları, Türkü Festivaline her yıl olduğu gibi bu yıl yine çok değerli isimlerden oluşan ‘’sanatçı, konuşmacı ve panelistleri dinleme şansımız olacak.
        Bir de sevgili ‘’ Vakıf yöneticilerimiz ve köy derneklerimizin hazırladığı ‘’24 Haziran için görkemli güzel İstanbul çıkarması oldu.
       Arguvan her şeye rağmen bu güzelliklerini ‘’Uluslar arası 10, yılına taşıdığı gibi, ‘’birlik ve bütünlüğümüz sayesinde’’ daha da ilerlere taşımaya ‘’Arguvanlılar olarak’’ haz ve kararlıyız diyoruz.. 
     Öyleyken, ‘’Arguvan’ı  tüm güzellikleriyle ‘’tarumar etmek için alınan bu karar’’  Özel ve Tüzel  kişileri ‘’en az yerli halk kadar düşündürdü diyebiliriz. Özellikle daha önceden o kişilerin değerli görüşlerinin alınması gerekmez miydi?, diyoruz..
     
       20-21 Haziran akşamı birkaç ‘’yazar gazeteci’ dost tarafından Malatya Ufuk TV da yine bu karar konuşuldu..
       Arguvan’’dan ‘’yargı taşındı, ‘’Merkez mi, Hekimhan mı,  ya da Yazıhan’a git işini orada gör mü denecek?, gibi Arguvan insanına reva görülecek zor, o programın ağırlıklı yanı idi.. 

       Şimdiyse, bizleri düşündüren de orası.. Festivale katılacak binlerce insan, ‘’o tarihe kadar kararla ilgili ‘’sevindirici bir haber alınamayacak olursa, bu soru ortalarda günün konusu olup ağızdan ağza dolaştırılacaktır.. 26 Haziran ‘’bu gün’’ bir heyet Ankara da  yetkili müsteşar la görüşmüş olmalılar..

       İlçe, belde ve köyler hakkında çıkan genelgenin valiliklere gönderildi haberi duyuldu artık..
      Bizler şimdi şunu soruyoruz,  eğer nüfus ve coğrafi durum bu karara gerekçe ise, nüfusla ilgili durum şu anda istenilen sayılarda ‘’10 binin üzerinde deniliyor…
      Coğrafi konuma gelince, ‘’Arguvan 46 köy ve mezralarıyla 1954 de gerekli çalışmalar sonucu ‘’ilçeliği gerekli ve uygun görülmüş olmalı ki ilçe yapmışlar..
  
      Sonuç olarak;  Arguvan için alınan karar bir daha gözden geçirilmelidir, ya da Arguvan halkı  ‘’eza ile cezalı gibi bir dayatma ile, karşı karşıya bırakılacaktır..  

   Saygılarımla.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan