Alınan numunelerle suların standartlara uygunluğunun denetlendiği analiz sonuçlarına göre, merkeze bağlı Hacıyusuflar köyü, Arguvan’a bağlı Konakbaşı köyü, Darende’ye bağlı Yukarıulupınar köyü ve Hekimhan’a bağlı Köylü köyündeki numunelerde koliform bakteriye rastlandı.

Öte yandan, merkeze bağlı Karakaş Çiftliği köyü, Akçadağ’da Bahçelievler Büyük, Başpınar ve Kotangölü mahalleleri, Bahri Belediyesi ile Ilıcak ve Sehler köyleri, Arguvan’a bağlı Tarlacık, Yenisu ve Yukarı Sülmenli köyleri, Darende merkez ve Balaban Belediyesi, Doğanyol’a bağlı Burçköy ve Damlı köyleri, Hekimhan’a bağlı Karslılar köyü, Pütürge Tepehan Belediyesi ve Yazıhan’a bağlı Erecek ile Kömüşhan köylerinden alınan numune sular, ”escherichia coli” ve ”koliform” bakterisi görülmesi dolayısıyla uygun bulunmadı.

Alınan bilgiye göre, yapılan tahlillerde uygunsuz raporu verilen içme suyu numune sayısı, ilçelere ve beldelere göre dağılımı şöyle:
 
“Arguvan; 21, Akçadağ Bahri; 1, Darende; 3, Merkez Dilek beldesi; 1, Hekimhan Güzelyurt beldesi; 2, Hekimhan Hasançelebi beldesi; 1, Hekimhan ilçesi; 23, Hekimhan İpekyolu beldesi; 4, Hekimhan Kocaözü beldesi; 3, Hekimhan Kurşunlu; 3, Merkez’de 2 köy, Pütürge ilçesi; 5, Doğanşehir Söğüt beldesi; 2, Pütürge Tepehan beldesi; 2”
 
Kloru standardın altında olan ilçelerde uygunsuz raporu sayısı da şöyle:
 
“Akçadağ; 38, Arapgir; 28, Arguvan; 30, Darende; 14, Doğanşehir; 24, Yazıhan; 30, Hekimhan; 3, Kale; 5, Kuluncak; 5, Pütürge; 6”

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan