Image

ImageYayıklı köyü, 50 yıldır beklediği köprüye kavuştu.
Arguvan İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı’nca 2009 yılında, Köyleri Destekleme Projesi (KÖYDES) programı kapsamında ihale edilen Arguvan Yayıklı köyü 50 yıldır hasretini çektiği köprüsüne kavuşmanın sevincini yaşıyor.
İl Özel idaresi Genel Sekreteri Sami Er yaptığı açıklamada, “Sayın Valimiz Ulvi Saran’ın desteği ve kurumlar arası işbirliği neticesinde çalışmalarımıza hız verdik. Türkiye genelinde kamu masraflarının azaltılmaya çalışıldığı bir dönemde, İl Özel İdaresi olarak birçok akılcı uygulamalar sayesinde, devletin yükünü azaltmaya çalıştık. Böylelikle hizmetler daha az masrafla ve devletin kesesinden az miktarda parayla hayata geçirilmiş oluyoruz. Vatandaşın ihtiyacını karşılayıp hizmetleri götürürken ille de
pahalı çözümler gerekmiyor. İnşa edilen bu köprüyü yaparken DDY’dan tren şaseleri aldık, TEDAŞ İl Müdürlüğü araçları bu şase demirlerini köprüye yerleştirdi. Özel idare olaraktan bu projenin kontrol hizmetlerini, köprü dolgularını, yol bağlantılarını ve ihtiyaç olan demirini, iş makineleri ile işçiliğini yaptık. Normalde 150-200 bin TL’ye mal olması gereken bu köprüyü 40 bin TL’ye mal ettik” ifadelerini kullandı.
Yayıklı köyü sakinlerinden İsmet Öğüt, 50 yıllık rüyalarının gerçek olduğunu dile getirip, emeği geçenlere teşekkür etti.
Proje çalışmasını El Özel idaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünde görevli İnşaat Mühendisi Fuat Bayhan’ın kontrollüğünce yürütülen köprü 18 metre uzunluğunda ve 2.80 metre genişliğinde olduğu kaydedildi.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan