Image

ImageArguvan ilçesinde, Türkiye’nin en geç hasat edilen kavunu olan ”narmikan kavunu” bereketi yaşanıyor.
Arguvan Ziraat Odası Başkanı Kudret Kılınç, Türkiye genelinde büyük bir ilgi gören narmikan kavununun hasattan sonra, başta İstanbul olmak üzere, Ankara, Trabzon, Antalya ve daha bir çok ile gönderdiklerini, kavunun çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

EN GEÇ ÇIKAN KAVUN

Narmikan kavununun en büyük özelliğinin, sezonun sonuna kadar yetişmesi, Türkiye’nin en geç çıkan kavunu olmasından dolayı büyük ilgi gösterildiğini belirten Kılınç, Arguvan’daki verimin çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Arguvan’da yetişen neriman kavununu ilerde bir marka haline getirmeyi planladıklarını kaydeden Kılınç, ”Arguvan’ın narmikan kavunu, şeker oranınIN yüksek olmasından ve sezon sonuna kadar bulunmasından dolayı çok talep görmektedir. Türkiye’de en geç çıkan kavun Arguvan’dadır. O yüzden Türkiye’nin her yerine pazarlıyoruz. Pazarımız hazırdır. Ziraat odası olarak kavun üreticilerimize her türlü desteği veriyoruz.” (AA)

ismi basina neriman olarak yansiyan Kavunun ismi Narmikan diye düzeltilmistir.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan