Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Ahlasuşağı köyunde yaşayan, 27 çocuğu ve 70 torunu bulunan dede, 200 dönüm araziyi tek başına tırpanlayarak arpa ve buğday biçiyor.

90 yaşındakı Mehmet Halil Düzova, yaptığı açıklamada, eşlerinin vefat etmesi nedeniyle 3 defa evlendiğini, 17 çocuğu İstanbul’da yaşamasına rağmen kendisinin köyde kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Biraz teknoloji fakiri olduğunu belirten Düzova, hala kendisini dinç olarak hissettiğini ifade ederek, tırpanla buğday ve arpa biçme konusunda gençleri rakip olarak görmediğini dile getirdi.

Bu yıl tırpanladığı buğdaylarla 3 traktör saman elde ettiğini vurgulayan Düzova, 200 dönüm buğday ve arpa biçtiğini, 100 yaşında bile aynı tempoda çalışabileceğini anlattı.

Düzova, "90 yaşında, 27 çocuğu, 70 torunu olan bir kişiyim. 17 oğlum İstanbul’da yaşıyor. Beni çağırıyorlar. Ama gitmiyorum. Maddi durumu da iyi olmasına rağmen ekin ekip biçiyorum. Şu anda, gencim diyenleri cebimden çıkarırım. İsteyeni düelloya davet ediyorum. Beni geçebilecek bir genç tanımıyorum. Şimdiki gençleri plastik plastik bir oyuncağa benzetirim. 100 yaşıma da gelsem, 45 derecede ekin biçmeye devam ederim" dedi.

Kaynak: sondakika.com

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan