Image

ImageMalatya`nın Arguvan ilçesinde düzenlenen Arguvan Türkü Festivali`nde canlı yayın yapmak isteyen Güneş TV’ye izin verilmemesi tepkiyle karşılandı.

Malatya`nın Arguvan ilçesinde düzenlenen Arguvan Türkü Festivali`nde canlı yayın yapmak isteyen Güneş TV’ye izin verilmemesi tepkiyle karşılandı.
Güneş TV’nin karşılaşmış olduğu bu haksızca müdahaleye karşı gözler Güneş TV’ yönetim kuruluna çevrilmişken, Malatya yerel basını bu üzücü olaya karşı bir bütün oldu ve tepkilerini dile getirdi.
Malatya Gazeteciler Cemiyeti`nde Cemiyet Başkanı Haydar Karaduman, Cemiyet Başkan Yardımcısı Kemal Deniz ve Yönetim Kurulu Üyesi Vahap Güner, ortak basın toplantısı düzenleyerek Arguvan Türkü Festivali Komitesi`ne tepki gösterdi.
Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Kemal Deniz, “Bundan tam 101 yıl önce basında sansürün kaldırıldığı tarih olan 24 Temmuz`u Basın Bayramı olarak kutladığımız günlerde, Arguvan Türkü Festivalini yayınlamak üzere Arguvan`a giden yerel televizyon kanallarına yayın izini verilmemesini üzüntüyle öğrendik. Arguvan gibi köklü geçmişe sahip bir ilçemizde basına uygulanan sansürün hiçbir haklı yanı olmadığı gibi yasal dayanağı da yoktur. Arguvan türkülerinin dünyaya tanıtılmasını sağlamak için hiçbir ücret talep etmeyen yayın kuruluşlarına uyduruk gerekçeler öne sürerek yayın haklarının engellenmesini basına sansür olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca yerel kanallara yasak koyan kişilerden birinin sanatçı kimliği taşıması daha da düşündürücü olmakla birlikte yeni seçilen Arguvan Belediye Başkanının basın mensuplarına karşı tutumu ve davranışları da endişe vericidir. Tarih sayfalarına bakıldığında yasak koyucular ve yasakçı zihniyetler, eninde sonunda koydukları yasakları savunamaz hale gelmiş ve bundan ötürü de yaptıklarından utanmışlardır” ifadelerini kaydetti.
Malatya basınının bir bütün olduğunu vurgulayan Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Arguvan Türkü Festivalinde getirilen yayın yasağı yerel kanallarımızı değil, Arguvan türkülerine gönül vermiş, türkülerini dillerinden düşürmeyen Arguvan hayranlarını cezalandırmıştır. Bu yasak bazı kişileri tatmin etse de, tüm Arguvanlılar nezdinde bu türküleri izlemek isteyen Malatyalıları da cezalandırmıştır. Malatya basını televizyonlarıyla, Radyolarıyla Gazeteleriyle, çalışanlarıyla bir bütündür. Arguvan Türkü Festivalinde yaşanan yasak ve sansürü tüm Malatya basınına yönelik yapılan bir girişim ve eylem olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle Arguvan Türkü Festivalinin tanıtımına da engel olan yasak ve sansür kararını Malatya Gazeteciler Cemiyeti olarak kınıyor, yasak koyucuları kararlarıyla baş başa bırakıyoruz.”

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

NE OLMUŞTU?

Kaynak: gunestv.com

Arguvan 7. türkü festivalinin 2. günü Güneş Televizyonu’nun yayın yapması festival komitesince engellendi.
Muharrem Temiz tarafından sanatçılara imzalatılan Güneş TV’nin yayın yapmasına izin vermediklerini beyan eden yazıyla Güneş TV’nin yayını durduruldu. Böylece Arguvan Türkü Festivali’nin Malatya kamuoyuyla buluşturulması ve Arguvan kültürünün tanıtılması, bu zat tarafından sansürlenerek engellendi.
Öteyandan CHP’li belediye başkanı Hüseyin TAŞTAN’ın Arguvan ile Malatya diyalogunda yıllardır sağlam köprüler atan Güneş TV’nin yayınına SANSÜR konulmasına sessiz kalması ve yakın çevresine “ bana seçimi eski başkan Mehmet Kızılay kazandırdı, ona ahde vefa borcum var onun sözünden çıkamam” şeklindeki açıklaması vesayet altında olduğu anlamına gelmektedir.
Sosyal Demokrat bir belediye başkanının Arguvan halkının kültürel faaliyetinin Malatya halkıyla buluşmasına engel teşkil eden bu duruma seyirci kalması  “Başkan ne kadar demokrat(?)” sorusunu akıllara getirdi.
Bu şahısların festival öncesi olumsuz tutum ve davranışları İstanbul Arguvan derneklerine de yansımış, bu dernekler 7. Arguvan Türkü Festivalini protesto etmiş katılmamışlardır. Dostluğun, barışın, demokrasinin konuşulduğu böyle bir dönemde, bu tür davranışlar Arguvan kimliğine zarar vermekten öteye gitmemektedir.
Kurumumuz festivalin 1.gününde görüntülerini diğer kanallara da servis etmiştir. Yayının engellenmesiyle birlikte TV Malatya’da yayın yapamamıştır.
Yayın kuruluşu olarak bu üzücü olay bizim Arguvan halkıyla olan dostluğumuzu etkilemeyecek, daha da kuvvetlendirecek. Bundan sonraki Türkü Festivallerine sahip çıkarak Arguvan Kültürünün tanıtılmasına (sansürlenmez ise) devam edecektir.
Biz, GÜNEŞ TELEVİZYONU olarak bu anti demokratik sansürcü anlayışı kınıyor, Arguvanlılara ve tüm Malatya kamuoyuna şikâyet ediyoruz.

Kaynak: gunestv.com

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan