Image

Imageİnönü Üniversitesi’nde Arguvan Türkü Günleri programı büyük ilgi gördü.
Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve ilgi gören Arguvan Türkü Günleri’nin ikincisi önceki gün İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezimizde gerçekleştirildi. Çok sayıda davetlinin katıldığı proramda, Türk Halk Müziği Sanatçıları Erhan Yılmaz, Erol Köker, Cemal Erbek ve Abdullah Bakır sahne aldı. Arguvan Türkü geleneğinin en önemli icracılarından olan sanatçılar, söyledikleri türkülerle davetlilere unutulmaz anlar yaşattılar.

Program öncesinde konuşma yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik, Arguvan türkülerinin Malatya’nın dünyaya sunduğu önemli kültürel öğelerden birisi olduğunu belirtti. Göreve geldikleri günden itibaren Arguvan türkülerinin önemini vurguladıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Çelik, akademik yıl açılış törenlerinde Arguvan türkülerinin söylenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Arguvan türkülerini akademik ortama da taşıyacaklarını aktaran Prof. Dr. Cemil Çelik, konservatuar
bünyesindeki Tük Halk Müziği Bölümü’nde Arguvan türkülerinin okunup, değerlendirileceğini ve Türkiye’nin en büyük Arguvan türküleri arşivinin oluşturulacağını bildirdi. ” Kendi kültürümüze, kendi, değerlerimize sahip çıkmadan evrenselleşmemiz mümkün olmaz”diyen Rektör Çelik, kültür ve sanat anlayışlarının yerelden evrensele doğru bir çizgi seyrettiğini aktardı.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik’in konuşmasının ardından sahne alan sanatçılar, Arguvan türkülerinin en güzel örneklerini kendilerini dinlemeye gelen davetlilerle birlikte söylediler. ntvturk.com / iha

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan