Image

ImageBOYNU BÜKÜK NERGİS

Şiirin bestelenmiş adıdır türkü,

Türkünün yurdudur Arguvan.

Ayrıntının enstantanesidir şiir,

Enstantanenin kendisi Arguvan.

Ve kimsenin fark edemediğini duygusal bir dizeye bağlamaktır.

Bizim canım Arguvanımız da  çoktur dizeye bağlayanlar ve bence Rıza Parlak abimde son zamanların yöresel olarak en iyi dizeye bağlayanlarından biridir.

 

Ben kendi köyümü çok severim sanırdım. Rıza Parlak’ın şiirini okuyunca anladım ki seviyormuşum da ama ifade edemiyor, anlatamıyormuşum.

Kitabın girişinde şöyle diyor, ”Malatya Nisan ayında çiçek açtığı zaman, şehir gelinlik giymiş bir gelin edasına bürünür. Sadece bu çiçek zamanı turlar düzenlese yeridir. Bu yüzden kendimi hep doğduğum topraklara borçlu hissedip kendi değerlerime sahip çıkmak adına, yöre insanının duygularını dile getirmeye çalıştım.“

Gerçekten fazlaca dile getirmiş insanının duygularını ve fazlaca da borcunu ödemiş. Zaten bir şairin sermayesi duyguları olduğundan borcunu anca şiiriyle ödeyebilir.

Bir Arguvanlı olarak bana ödenmiş bu borç için Rıza Parlak’a teşekkür ederim ve kitabın okunmasını Arguvanlı olsun olmasın herkese tavsiye ederim.

 

Erol Çiftçi

Arguvanlı Bir Öğrenci.

 

KİTABI TEMİN EDEBİLECEĞİNİZ YERLER  


Pencere Yayınları

Osmanağa mah. Pavlanya sok. No:10\6                                   

Nuhoğlu İşhanı Kadıköy/İstanbul

TEL: 0212 414 64 41

 

Arguvan Vakfı Bostancı Merkezi

Arguvan köy derneklerinde

Malatya Atmalılar Derneği

Malatya Güler ses ve kasetçilik

Ankara Arguvanlılar Derneği

 

Arguvanda;

 

Şimşek Kırtasiye & İletişim Sistemleri

Güler iletişim & kırtasiye                                        

Image 

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan