İstanbul Arguvan Vakfı merkezli tertip edilen ve bu yılda  yapılması düşünülen fakat Arguvan Belediye Başkanımız Hüseyin Taştan’ın sağlık sorununu göz önüne alarak 2013 Festivalini erteleyip 2014’e daha güçlü bir Festival düzenleyeceğini yönünde aldığı kararı kısa bir süre evvel İstanbul Arguvan Vakfı Basın Açıklamasıyla duyurmuştu.
 
 
Sağlık durumu öne sürülerek ertelenen Etkinliği düzenlemek için bu kez ertelenmesine en büyük zemini sunan Belediye Başkanının temsil ettiği Makam olan Arguvan Belediyesine yazılı başvuru yapan Ankara Arguvanlılar Derneğinin çıkışı şaşkınlıkla karşılandı.
 
Ankara’da faaliyet gösteren Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Asım Aydoğdu, Arguvan Belediyesine yazıyla başvurduklarını ve cevap beklediklerini belirterek,  “Ankara Arguvanlılar Derneği olarak Türkü Festivalini yapmaya hazırız” dedi. 
 
Mart ayı olağan Danışma Kurulu toplantısı öncekigün Ankara’da bir araya gelen Arguvanlılar Derneği Yönetim Kuruluna Uluslararası Arguvan Türkü Festivali konusunda bilgi veren Asım Aydoğdu, dernek olarak Arguvan Belediyesi’ne resmi bir yazı ile başvurulduğunu ve bu yazıya henüz cevap gelmediğini belirtti.  Arguvan Belediyesi’nden maddi anlamda bir beklentileri olmadığını belirten Aydoğdu, sadece belediye hizmetleri (çevre temizliği, güvenlik vb. hizmetler) anlamında bir istekleri olacağını ve Arguvan Belediyesi’nden olumlu bir yazı gelmesi durumunda festival ile ilgili çalışmalara hemen başlayabileceklerini söyledi. Bu konuda Arguvan Belediyesi’nden gelecek cevabın beklenmesine ve bu cevaba göre yeni bir toplantı yapılmasına karar verildi.
Başkan Aydoğdu, Ankara Arguvanlılar Derneği olarak Türkü Festivalini yapmaya hazır olduklarını da belirterek “Biz Arguvan Belediyesinden bir cevap bekliyoruz. Olumlu geldiğinde hemen hazırlıklara başlayarak Türkü Festivalini yapacağız. Bu konuda da tüm Arguvanlılar göreve hazırdır” diye konuştu.
 
Bilgi Kaynakları: Basın ve Sosyal Medya

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan