Arguvan ilçesinin kurulduğu zemin  altının kaygan olması dolayısı ile 1966 yılında  heyelan olmuş bu heyelan neticesinde can zayatı olmamış ancak evler yıkılarak oturulamaz hale geldi. 1967 yılında eski ilçenin yaklaşık 400 metre batısında (Bu gün burası Bahçeli Evler Mahallesidir) 51 adet afet evi devlet tarafında yapılarak evleri zarar görenlere teslim edildi.
 1978 yılında ilçede ikinci bir heyelan oldu  bu heyelanda da can zayatı olmadı. Ancak evler büyük çapta zarar gördü. İkinci heyelen neticesinde  ilçenin eski yerleşim yerinin yaklaşık 1. Km. kuzeyinde  1978 yılında 81 ve 1989 yılında 47 olmak üzere toplam 128  afet evi devlet tarafından yapılmıştır.

Bilgi: Ali İhsan Öztürk / www.radyoarguvan.com
Kaynak: Halil Yazgan
www.radyoarguvan.com için hazırlanmış ve düzenlenmiştır…

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan