İlçenin ne zaman kurulduğunun bilinmediği gibi eski Arguvan merkezinin neresi olduğu da bilinmemektedir. 1560 tarihinde şimdiki ilçe merkezinin bulunduğu yer Tahir ismi ile anılmakta ve Kıçık Haculu nahiyesine bağlıdır. Arguvan nahiyesi ise şimdiki ilçe merkezinin bulunduğu yerin kuzeyidir.

1560 TARİHİNDE ARGUVAN NAHİYESİNE BAĞLI BULUNAN ARGUVAN’IN KÖYLERİ:
Yaylacık, Menayik, Nur Hamam, Çemeş, Harin, Merzeme, Kışla , Yağlıca, Ağce Kının, Hacılar, Arguvan, Kızık, Eymür, Bozan, Kafir Viranı, Çavuşlu, Asmaca, Musa, Mihayil, Gerür, Kuş, Tecir, Hacı, Kumri Abbasi, Görke, Perze, Bimare, Kara Öyük, Taş Ağıl, Kafir Afatı, Şami, Salurcuk, Karaca Viranı, Toyran Hablus, Tebrizcik , Egder Hisarcık İçmekçi, Katran, Amuge, Karaca Viranı, Mahsut, Kilisecik, Avşar, Yellu, Tatar Kınığı, gibi köy isimleri bulunmaktadır.

1560 TARİHİNDE  KİÇİK HACILU NAHİYESİNE BAĞLI BULUNAN ARGUVANIN KÖYLERİ:

Boyaluca, Kışla, Selmani-Sülfa, Çermük, Hadarlu, Kusseyin, Aşudge, Endegir, Ayresgi Balaban,İsa, Çaruk, Mandıra, Tahir, Ödek, Yumru Taş, Kasrik’Gerik), Ambarcık. Şey Sadık, Keremkar, kara Hisar, Kurd Kuyu, Beğlüce, Eğribük, Gürmek, Kara Mağara, Kürtler, Özi Sülfa gibi köyler bulunmaktaydı.

1560 TARİHİNDE ARGUVAN NAHİYESİNE BAĞLI BULUNAN ARGUVAN’IN BU GÜNKİ KÖYLERİ:

Koyuncu, Konakbaşı, Yenisu, Çayırlı, Ermişli, Kuyudere,Karahüyük, Dolaylı Mahallesi, Akören, Eymir, Kızık  Tatkınık. Çavuş, Bozan, Çevreli, Asmaca, Güveçli, Yürektaşı, Yoncalı, Alhasuşağı, Çobandere. Sığırcıuşağı,Gökağaç, Göçeruşağı, Kömürlük , Kuruttaş, Armutlu, gibi köylerin bulunduğu saha ile bugün Hekimhan ilçesine bağlı bulunan Doyuran , Haydaroğlu, Ballıkaya, İğdir gibi köylerin bulunduğu mevki  idi.

1560 TARİHİNDE KİÇİK HACİLU NAHİYESİNE BAĞLI   BULUNAN, ARGUVAN’IN  BU GÜN Kİ KÖYLERİ

Yamaç , Doydum,Yazıbaşı, İsaköyü, Arguvan, Bahçelievler Mahallesi, Aşağı Sülmenli, Yukarı Sülmenli,  Tarlacık, Asar, Kışla,Bahçeli, İçmece, Gümüşlü, Karababa,  VE Bozburun köylerin bulunduğu saha ile bu gün Yazıhan ilçesine bağlı bulunan Balaban, Ambarcık, Karaca, Eğribük, Boyaca, gibi köylerin kapsadığı mevkiyi içine alıyordu. Ancak 1560 tarihinde Morhamam köyü Arguvan nahiyesine bağlı olarak gösterilmektedir.Yanlışlıkla yazıldığı kanaatindeyim.

Bilgi: Ali İhsan Öztürk / www.radyoarguvan.com
Kaynak: Halil Yazgan
www.radyoarguvan.com için hazırlanmış ve düzenlenmiştır.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan