Image

Düğünlerimiz genelde hasat mevsimi sonunda yapılır. Düğün yapacak aileler düğüne karar verdikleri zaman karşılıklı aile büyükleri bir araya gelir. Kızı isteyip söz keserler böylece iki aile kavum hısım olurlar.Kız verilince damadın kulağı bükülüp bahşiş alınır kız söz kesildikten sonra erkek tarafından erkeklere ve yaşlılara gelinlik etmeye başlar (yüksek sesle konuşmaz).

Evlendikten sonra da bu durum uzun bir süre devam eder söz kesildikten bir süre sonra hediyelerle kız görmeye gidilir. Buna (göre)adı verilir hediye iki yada daha fazla olabilir. Düğün tarihi belirlendikten sonra bir hafta önce tüm köye ve çevre köylere (saçı-peyik) haberci gönderilir. Saygılıklarına göre kimileri şeker kimileri elma ile düğüne davet edilir. Düğünden bir gün önce erkek tarafından bir kadın ekmekçi seçilerek kız tarafında yemek hazırlamak üzere gönderilir. Yolda ekmekçileri karşılayanlara hediyeler verilir buna sapancalık denir.genelde para oğlak ve içki olabilir. Sıra kına gecesine gelmiştir.

Kızın erkek kardeşi kardeş yolu bahşişini aldıktan sonra geline kuşak bağlar kız kardeşine baldız yüzüğü bahşişi alır. Kız ve erkek kardeş razı edilip kuşak bağlanmazsa düğün kilitlenir. Araya hatırlı kişiler konularak olay tatlıya bağlanma yoluna gidilir anlaşılır sonra eğlence başlar geç saatlere kadar sürer kına yakılarak kız tarafındaki hazırlıklar tamamlanır.

Aynı gün karşı tarafta bey (damet) evi sağdıç tarafından şenlendirilir. Beye (damada) yarenlikler şakalar beyin başından su dökülür bazen ayakları bağlanır ağaca asıldığı dahi olur. Buna bey ağırlaması denir. Sonra eğlenceye devam edilir. İçkiler içilir oyunlar oynanır silah sıkılarak sabaha kadar eğlenilir.

Düğünde konuklara hizmet için bir kahveci görevlendirilir. Gelen konuklar düğün sahipleri ile bayrakçı davul zurna ile karşılanır konuklar davulcu ve bayraktara bahşiş verirler bayrakçı düğün sonuna kadar bayrağı korumak zorundadır. Bayrağına sahip çıkamayan bayrakçının bayrağı kaçırılır. Ceza olarak bayrakçıdan bahşiş alınır düğünün birinci günü konukların gelmesi ve ağırlanması ile geçer ikinci günü düğün alayı ile gelin almaya gidilir. Kız tarafı gelenlere kapıyı kilitler. Bahşiş alınmadan açılmaz bahşiş alınır sonra gelin alınır gelin alındıktan sonra at veya arabayla getirilir ayağına kurban kesilir kucağına çocuk verilir gelin bahşiş almadan attan veya arabadan inmez.

Gelin indikten sonra düğünün son yemeği verilir. Genelde düğün yemekleri etli pilav etli kuru fasulye yufka ekmek ayran ve salatadan oluşur. Yemekten sonra kahveler içilir konukları yavaş yavaş uğurlanır düğün sona erer.

Kaynak arguvan olgusu 4.Sayı

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan