Bozan Köyünden Öztürk Ailesi
Bozan Köyünden Öztürk Ailesi

Ev dışında veya her hangi bir yere gidileceği zaman kadınların ve genç kızların giyim biçimleri aynıdır. Sadece arada bir fark vardır. Oda ev dışına çıkılması esnasında kıyafetlerin temiz ve bakımlı olması gerekmektedir.

Kadınlar
Bu dönemde köylü kadınlarının kıyafetleri şöyle idi: Allı-morlu-yeşilli şalvar üzerine yada fistan üzerine; üç etek giyerler, bellerine şal bağlarlar, üç eteğin üzerine de salta denilen hırka giyerlerdi.Yaşlı kadınlar başlarına terlik denilen fes giyerler üzerine de yazma bağlarlardı. Yaşmak bağlayanlar olduğu gibi, omuzlarına şal atanlar da vardı. Ata binen kadınlar kesin olarak bol ve dökümlü şalvar giyerler, işliğinin ve şalvarın kesiştiği beline renkli kilim desenli kuşak bağlarlardı. Kız ve gelinler ipekli grepdüştü fistanın altına yine ipekli şalvar giyerlerdi. Başlarına ise oyalı ve süslü yazmalar bağlarlardı. Tarlalarda çalışma esnasında aynı tipte giysiler giymelerine karşın basma, keten, renkli patiska mamulleri tercih edilirdi.
Kadınlar kesinlikle kara çarşaf, baştan tutturmalı ferace gibi kapalı örtülere bürünmezler idi.

Genç kızlar da ise, boydan boya giyilen fistan, bele şal, peştamal, zıbın giyilir. Başa taçlı fes takılır. Fes ve boyuna sarılan izar denilen beyaz bez takılırdı. Ayağa kilim desenli renkli yün çoraplar giyilirdi.
Gelinlik kızlar ise, Başa taçlı fes ve alına renkli mendil bağlarlardı. Boydan boya giyilen fistan, bele şal, peştamal, zıbın giyilir. Ayağa kilim desenli renkli yün çoraplar giyilirdi.

Erkekler ise, Başa fes, alt kısma boydan boya zıbın giyilirdi. Daha sonra alt kısma aba ve yünden örülmüş şalvar, ayağa çarık giyilirdi. Çoraplar keçi kılı ve yünden örülürdü.

Günümüzde ise, giyimimiz tamamen değişmiş olup, çağdaş, modern görünümlü bir kıyafet biçimi benimsenmiştir.

radyoarguvan.com
2006

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan