Image
sevilir… bir memleket denizi yoksada sevilir…
içindeyken özlemezsin basit gelir herşeyiyle, sıkar. işte dersin, hep bildik 6 tane kahvesi 5 tane bakkalı işte berber hep aynı yüzler, hep bilinen şeyler.

sonra bi gün gelir umutların seni bişeylere zorlar, doğdukları yerlerde doymayanlardan olursun. kimbilir kaç kişi gibi düşersin yollara ekmek aramaya aş aramaya. ne vakit ki bir deniz kenarında oturup denizden yüzüne ince cılız bi rüzgar vurur kavruk bi yaz akşamı işte o zaman özlemeye başlarsın estiği zaman -ki hiç durmaz- adamın tenini buz tutturan yüreğini yakan adını yedi düvele duyurmuş havasını…
bi türkü düşer ağzına
su da gelir akmayinan
nolur güzel bakmayinan
çirkinler de güzelmolur
sari altin takmayinan

etrafına bakarsın yok işte sıkıldığın bunaldığın şeyler yok. tamda harman zamanı şimdi.
yaba yok duvara dayalı, hondan gelen honcular yok, güneşin alnında elinde tırpan, elinde orak gardaşların yok. şahrayı sırtlanmış yola düşenler de göçünü almış.

aklıma düştü şimdi eşeğin sırtına heğbeyi atıp değirmenin yolunu tutmalar. ağzımızda bi türkü sonra büyüklerimizin gençken yaptıklarını anlatmaları. unutmadım daha harmanlıkta patoza sap atarken kenardan geçen kıza dalıpta yabayı da patoza atıp makinanın dişini kıran sonra babasından kaçarken kafası yarılan delikanlılarımızı, gece nohut dermeden dönünce yemekten sonra yenilen karpuzun tadı ağzımda kömbe gibi ekşili ekmek gibi tarhana gibi…

sonra bir yerine saplanmış aklımın, babamın arkadaşıyla davar gütmeye gidip sisli bi gecede geç saate kadar dönmediklerinde köyden merak edenler onları aramaya gidince babamın, arkadaşının babasını kurt sanıp taşla kafasını yarması…

yine türküleri anlatıyor adamın derdini gerisi yalan

keklikde benim kekliğim
kanadına gül ektiğim
eller uykusunu aldı
nedir bu benim çektiğim

o havada hiç zorlanmıyor adam türküyü söylerken sazı çalırken, hangi arguvanlı -gerçeği makbuldür- sesim kötü dese inanmamak lazım çünkü bi çay bardağı rakıyla o havayı soluyan adamın sesi kötü çıkmıyor.

buralarda gençlerin ağzında “yaa denizi olmayan bi şehir nasıl güzel olabilir ki” lafı. olur arkadaş olur. o memleketin aşığıda olur.

gökteki yıldızı sayan olur mu
benim kadar yara yanan olur mu
gurbet ellerinde garip kaldığım
acep gider yare ayan olur mu

sevilir… bir memleket denizi yoksada sevilir…

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan