Nuretin Özdebir

Nuretin Özdebir

Nuretin Özdebir

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nuretin Özdebir, ekonomik yönetimine not vermek gerekirse ne verirdiniz sorusuna cevap verirken alçakla yetinmedi çukur benzetmesi yaptı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nuretin Özdebir, ekonomik kriz ortamında piyasanın canlandırılması gerektiğini belirterek, ”Bizim önerimiz, KDV ve ÖTV promosyonu dediğimiz çeşitli ürün grupları için belli bir süreyle sınırlı olması şartıyla KDV ve ÖTV’nin yüzde 1’e indirilmesi” dedi.

Özdebir, ekonomi muhabirleriyle yaptığı sohbet toplantısında, dünyada ve Türkiye’de yaşanan finansal kriz, alınması gereken önlemler ve hükümetin ekonomi politikalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ”O hedefi Merkez Bankası ile birlikte hükümet oluşturuyor. Siz hiç hükümeti eleştirmiyorsunuz” şeklindeki değerlendirmesi üzerine Özdebir, ”Ama biz hükümete bakan verdik” dedi. Özdebir, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın, sektörü çok iyi bildiğini, kendileriyle aynı görüşleri paylaştığını belirtti.

ASO Başkanı Özdebir, bir soru üzerine, ekonomiden sorumlu bakanlarla gerektiği kadar iletişim kuramadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

”Ekonomiden sorumlu bakanlardan bir tanesinin zaten varlığıyla yokluğu hiç belli değil, diğeri de Gümülcüne’de banka açıyor, biri ABD’ye gitti Obama’nın danışmanlarıyla konuşuyor. Biz de kendisiyle görüşemiyoruz. (acaba bizim sıkıntılarımızı, önerilerimizi mektupla oraya iletsek de onlar da orada söyleseler mi) diye değerlendiriyoruz. Ekonomiyi yönetenlerle reel sektör arasındaki iletişim kesildiği zaman insanlar daha çok endişeye kapılıyorlar, (Bunlar bir şey yapmıyorlar, bizim derdimizi bilmiyorlar, acaba bu sıkıntımızı nasıl anlatırız onlara) diye düşünüyorlar.”

EKONOMİ YÖNETİMİNE NOT…

ASO Başkanı Özdebir, ”Not vermeniz gerekirse sanayici olarak krize karşı hükümetin ekonomi yönetimine kaç verirsiniz” şeklindeki soru üzerine şunları söyledi:

Birisi için alçak demişler yok ben ona alçak diyemem alçaklıkta bir irtifa göstergesidir çukur demiş. Alçak dediğimiz şey de bir yerden yüksek demektir o da bir yükseklik göstergesi. Ekonomik tedbirlerin alınmasında geç kalındı….Sıfırdan ne kadar yukarıda olduğunu tarif edemediğimin bir göstergesi o.

F2 veriyorum F2 nin anlamı sınava girmeyenlere verilen not. Teşhis ve tedavide geç kalındığı için F2.

”Bu nota sanayi bakanı dahil mi” şeklinde soruya Özdebir, ”Değil. O çalışıyor, sınava giriyor, okulun ortalamasını yükseltiyor” yanıtını verdi.

Gazetecilerin ”not verme” meselesine açıklık getirmesini istediği Özdebir, şu anda siyasi bir çekişmenin tarafı olmak istemediklerini, bu nedenle not veremediğini söyledi.

Özdebir, seçim sürecine ilişkin soruyu yanıtlarken de ”Seçimde bir siyasi parti gibi davranmamak için konuşurken dikkatli olmak mecburiyetinde hissediyoruz…Şu anda benim çıkıp avaz avaz bağırmam lazım ama siyasi malzeme olmaması için ihtiyatlı davranmak mecburiyetinde kalıyoruz” diye konuştu.

 

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan