Image

ImageTepe Natilius önünde saat 12.00’da  toplanan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Alevi Bektaşi  Federasyonu, Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist  Partisi (TKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Eşitlik ve Demokrasi  Partisi (EDP), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Barış  ve Demokrasi Partisi (BDP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP),  Halkevleri, Devrimci Liseliler ve Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) üyeleri,  Kadıköy İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde “Eşit yurttaşlık hakkı için laik ve demokratik bir ülke  istiyoruz”, “Cemevleri ibadethanelerimizdir”, “Madımak müze olacak” ,  “Diyanet lağv edilsin”, “Asimilasyona karşı direneceğiz”, “İnançlara  saygı duyulsun”, “Zurunlu din dersi kaldırılsın” ve “YÖK dağıtılsın”  yazılı pankart ve dövizler taşıyan yaklaşık 1000 kişi, Rıhtım Caddesi  üzerinden meydana ulaştı.

“Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Zorunlu din  dersi istemiyoruz”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç  birimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Direne direne kazanacağız”  sloganları atan topluluğun arasında sanatçılar Tolga Sağ, Pınar Sağ,  Ferhat Tunç, Metin Karataş, Mehmet Ekici, Ali Ekber Eren ve Grup  Yorum’un da bulunduğu dikkat çekti.

GÜMÜŞ: İKTİDARIN KARŞISINDAYIZ
Topluluk adına ilk basın açıklamasını Pir Sultan Abdal Kültür Derneğe  Genel Başkanı Fevzi Gümüş yaptı. AKP iktidarının zorunlu din derslerinin  sürdürülmesi için çalışmalar yaptığını iddie eden Gümüş, “Bu haksızlığa  karşı direnmeye devam edeceğiz. Bu siyasi iktidarın hak hukuk tanımaz  demokrasi düşmanı tavrının karşısındayız” dedi. Aleviler’in bu  toprakların bir üyesi bir temel taşı olduğunu kaydeden Gümüş, “Bizi din  düşmanı olarak gösterenleri protesto ediyoruz. Madımak’ta yaşanan acı  olayın hafızalara kazınması için bu yerin müze haline getirilmesini ve  daha fazla demokrasi istiyoruz” diye konuştu.

BALKIZ: HÜKÜMET AİHM KARARINI TANIMIYOR
Konuşmasında AKP’nin AİHM kararlarını eğip bükerek kendine göre  yorumladığını öne süren Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali  Balkız, “Zorunlu din dersinin kaldırılması ile ilgili AİHM’nin aldığı  kararların uygulanmasını istiyoruz. Ama hükümet kararları tanımıyor. Biz  bunlarla ne yapacağız. Biz mi onlara benzeyeceğiz, onlar mı bize  benzeyecek? Aslında bütün bu yaşananlara hiç gerek yok” dedi.

Okullarda zorunlu din dersinin biran önce kaldırılması gerektiğini vurgulayan Balkız, sözlerine şöyle devam etti:
“Din kültürü ve ahlak bilgisi dersini öğreten imamların sayısı kat kat  arttı. Ülke şeriate doğru gidiyor. Biz diyanet kaldırılsın derken,  hükümet diyanet kurumuna ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Devlet,  sorunların çözümü için derhal Aleviler ile Kürtler’i tanımak  zorundadır.”

Açıklamaların ardından mitinge katılan sanatçılar kürsiye çıkarak  şarkılarıyla topluluğu coşturdu. Semah Gösterisi’nin de  gerçekleştirildiği mitingde, zorunlu din dersinin kaldırılması için 24  saat sürecek oturma eylemi başlatıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne  bağlı ekipler, İskele Meydanı’nda geniş güvenlik önlemi aldı.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan