Image

Bush’a ayakkabı atan gazeteci kaburgaları kırılmış bir halde Irak yargısına teslim edildi.

Image

Veda ziyaretine geldin ha köpek

Irak’ta önceki gün 2003’te Irak’ı işgal eden Bush’a “Veda ziyaretine geldin ha köpek” diye bağırarak ayakkabısını fırlatan Iraklı gazetecinin Irak yargısına teslim edildiği bildirildi. El Zeydi’nin işlediği suçun cezasının ise en fazla 2 yıl hapis olduğunu belirtti.

Olayın meydana geldiği sırada Başbakanlık muhafızları tarafından gözaltına alınan, daha sonra Irak ordusunun Bağdat Komutanlığına teslim edilen gazeteciyle ilgili adli süreç başlatıldı.

Bir Iraklı yetkili, Bağdat Komutanlığının gazeteciyi yargıya teslim ettiğini söyledi.

Bundan sonraki süreçte bir yargıç delilleri gözden geçirecek ve dava unsuru olup olmadığı konusunda tavsiyede bulunacak. Bu sırada bir başka heyet, duruşma tarihini belirleyecek ve davayı görecek yargıçları atayacak. Sürecin aylarca devam edebileceği bildiriliyor.

Bu arada, İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral Abdülkerim Halef, Zeydi’nin yabancı bir lidere ve Irak başbakanına hakaretle suçlanabileceğini, bu suçun cezasının ise en fazla 2 yıl hapis olduğunu belirtti.

Öte yandan, Iraklı gazetecinin ağabeyi Durgam El Zeydi, Muntazır El Zeydi’nin kolu ve bazı kaburga kemiklerinin kırıldığını ve hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Durgam El Zeydi, AFP’ye yaptığı açıklamada, kardeşinin bir kolu ve bazı kaburga kemikleri kırıldığı için Yeşil Bölgede bulunan İbni Sina Hastanesine kaldırıldığını, ayrıca göz ve bacağında da yaralar olduğunu söyledi. Zeydi, yaraların gözaltı sırasında mı, yoksa daha sonra mı oluştuğuna ilişkin bilgi vermedi.

Irak’ta gazeteciye destek de devam ediyor. Başkent Bağdat caddelerini dolduran yüzlerce kişi El Zeydi’nin serbest bırakılması için gösteri yaptı. Irak’ta dün de destek gösterileri yapılmıştı.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan