Image

Yazan: Ali Rıza UĞURLU //

’’HAKLILAR HÜKUMETLERDEN DAHA DA GÜÇLÜDÜR’’

Image2. Temmuz 1993 de ‘’Sivas’’ta düzenlenen ‘’Pir Sultan Abdal kültür şenliklerinde’’ sanatçı ve aydınların kaldığı‘’Otel Madımak’’ örgütlü yobaz bir gurup tarafından benzin dökülerek yakılmıştı. ‘’37 aydın ve sanatçının otelle birlikte yakıldığı dünyaca bilinen ve ‘’unutulması mümkün olmayan’’ bir çok katliamdan birisidir.
2.Temmuz 1993 den beri, her yıl lanetlenen bu katliam, resmi ağızlar ve o taraflılarca ‘’kaşımayın iki de bir’’ diyerek unutturulmaya çalışıldı.
Başta ‘’Avrupa Alevi Örgütleri ve Türkiye’den de tüm aydın ve demokratların katılımlarıyla ‘’yukarda da bahsettiğimiz gibi’’ her yıl çiçekler ve sloganlarla şehitler otel önünde anıldı ve
Hukukun tersten işletildiği süreçte’’ katliamın failleri, belli güçler tarafından kimileri ‘’Yurt ta kimileri de yurt dışına kaçırılarak korunuyor’’ gibi haberler bazı medya tarafından yetkililere sık sık hatırlatılmıştı. Otel ise, ‘’şehitler anısına bir müzeye dönüştürülsün’’ sesleri ise kulaklardan eksik olmadı, kararlılıkla istendi’’.
Her şeye rağmen, devam eden hükümetlerin sorumsuz tutumu karşısında, her yıl olduğu gibi ‘’2.Temmuz 2008’’ de de, acıyı yüreğinden eksik etmeyen 50 bin insan’’ Otel Madımak’’ önünde bir daha buluştu ve tek yürek tek ses, ‘’Otel Madımak şehitler anısına bir müzeye dönüştürülmelidir’’ deyip seslerini yükseltti. O ses tüm ‘’yurt içinde ve yurt dışında’’ olduğu gibi Ankara’ da da net bir şekilde duyulmuştu…
Alana gelen S.Sivas Vali’si, resmen medya ve halk önünde ‘’talepleri ciddiye almamız lazım’’ demiştir.
9. Kasım 2008 büyük ‘’Ankara ULUS Alevi mitingi’’ arkasından ancak bu kadarı da olsa, salon ‘’İskender Kebap Salonu’’ olmaktan 12. Şubat 2009’’ gecesi kurtarılmış oldu.
Tahliyesi tamam, artık orada kebap koklatılmayacak. Ancak; S. Bakan ‘’Ertuğrul GÜNAY’’ Kültür Bakanlığı o yeri kitap ve el sanatları sergi ve satış merkezi yapacakmış.,
‘’Yetti artık; ne yapılması gerektiğini Mısırda ki sağır sultan bile duydu ve anladı.
Yalpalamayın lütfen, S.Bakan; Federal Almanya’’da Möln de benzeri bir insanlık suçu işlendiğinde orası bir anıt odlu.
Madımak da ‘’ sanat, kültür, edebiyatçı ve yazarlardan oluşun 37 aydınımız yakıldı, ‘’burası onların anısına bir müzeye dönüştürülmelidir’’ diyoruz…
Bence, bu şekilde düşünülüyorsa, bu dava daha devam edecek demektir ve şurası da iyi bilinmelidir ki, ‘’Haklılar hükümetlerden daha da güçlüdür’’ Eninde sonunda hak yerini bulur ve orası 37 şehit anısına bir ‘’anıt müze’’ olarak halka açılacaktır, dayatmanın asıl adı da Türkçemizde ‘’dayaktır’’ vazgeçilsin istiyoruz.

Saygı Sevgi Ve Muhabbetlerimle.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan