Image

ImageAlçak bir suikaste kurban giden Agos Gazetesi Genel Yayın Müdürü Hrant Dink’in bir hayali gerçek oluyor.

Malatya’da doğduğu evin yeraldığı mahalledeki Taşhoron Ermeni Kilisesi’nin onarımının yapılması için çalışmalar başlatıldı. Malatya Merkez Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan tarihi Taşhoron Kilisesi’nin, Malatya Valiliği Kültürel Değerleri Değerlendirme ve Koruma Birliği’nin (KUDEB) girişimleri sonucu onarımının yapılacağı bildirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları’nın Koruma Kurulu’ndan karar çıktığı ve tarihi Taşhoron Kilisesi’nin onarılacağı ifade edildi.

Taşhoron Kilisesi’nin onarılması için proje çalışmasının koordinatörü olan Yüksek Mimar ve Restoratör Nüvit Bayar, ilk önce rölöve ve restitasyon çalışması yapacaklarını söyledi. Çavuşoğlu Mahallsi Muhtarı Mustafa Şahin ise, “Burasının restore edilmesi için hemşehrimiz Turgut Özal’ın sağlığında Ankara’ya gidip, mecliste rahmetliye dilekçe vermiştim. O zaman şartlar iyi değildi. Bugün şartlar o günlere göre düzeldi ve Taşhoron Kilisei’nin onarılması kararı çıktı. Çizim çalışmaları başlatıldı. 4-5 ay sonra da restore çalışmasına başlanılacak. Bunda emeği olan sayın valimiz Doç. Dr. Ulvi Saran’a teşekkür ederiz” dedi.

Çavuşoğlu Mahallesi’nde doğan Agos Gazetesi Genel Yayın Müdürü Hrant Dink’in sağlığında, Taşhoron Kilisesi’nin onarılması için çalışma yaptığını ancak o zaman maddi imkan bulamadığını söyleyen Muhtar Şahin, “Burasının restore edilmesi için geçmişte Hrant Dink ile bir görüşmemiz de oldu”ifadelerini kullandı. Yıllardır kapısı taşla örülüp kapatılan ve içine girilemeyen tarihi Taşhoron Kilisesi’nin onarılması için kapısının açılması ve içerisinde çalışmaların başlatılması mahalle halkını da memnun etti.(Resim: Sultan Kılıç Haber: malatyahaber.com)

Süreci yakınen izleyerek gündemde tutma çabası veren ve girişimleriyle örnek bir tutum sergileyen  Arguvanlı Hemşerimiz ve örnek yürek Sultan Kılıç’a teşekkürü borç biliriz. Çeşitli Dil, Din ve Milliyetlerden oluşan Anadolunun Kilim gibi rengarenk olması ve Kardeşlik ve Dostlukların pekiştirilmesiadına önemli bu adımdan dolayı tüm emek verenlere ayrıca teşekkürü borç biliriz.

www.radyoarguvan.com

www.bozan.org

www.radyolardinle.com

www.arguvantube.com

www.radyoarguvan.com

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan