sabahat tuncel

sabahat tuncel

İstanbul da faaliyet gösteren Narmikan Köyü Derneği Barışa Katkı Paneli düzenledi. Malatyalı Milletvekillerinin katıldığı Barışa Katkı Panelini araştırmacı yazar Saruhan Oruç yönetti.

AKP’den Ömer Faruk Öz, BDP’den Sabahat Tunçel ve CHP’den Mevlüt Aslanoğlu konuşmacı olarak katıldılar.

Narmikan Dernek Başkanı Latif Adıgüzel hoş geldiniz konuşmasından sonra ilk söz BDP Milletvekili Sabahat Tuncel verildi.

Sabahat Tuncel barış sürecine gelinen noktaya kadar Kürt halkının otuz yılık savaşta çektiği acıların kısa bir özetini anlattı. “Barış için yolun başındayız. Artık analar ağlamasın. Silahların susması, mücadelenin demokratik zeminde yoğun şekilde devam etmesi gerekiyor. CHP barışsürecine destek olmasını bekliyoruz. Daha fazla demokrasi yaşayan bütün halkların en doğal hakkıdır. İktidar partisinin bu süreçte üslubuna dikkat etmesinde fayda var. Barış her açıdan ülkenin refahına büyük katkılar sunacak. Gezdiğimiz her bölgede Kürdü de Türkü de barıştan yana” dedi. AkParti Milletvekili Ömer Faruk Öz “Seksen yıllık inkar politikaları ülkeyi bu sıkıntılara sürükledi. Ak Parti büyük siyasi riskler alarak barış sürecini başlattı. İnkar politikalarıbir yere varılmayacağını farkındayız. Kürtleri biz azınlık olarak değil asil unsur olarak görüyoruz. Her türlü demokratik hakları ana sütü gibi helaldir. Herkesin kendini ifade edeceği bir demokrasi olmalı. Barış herkesin ihtiyacı var. Kürtlerin demokratik hakları verilecektir” dedi. Dinleyiciler arasında Kürtler hakları sanki verilmiş bir lütufmuş gibi algılanması tepkilere neden oldu. Salonda tansiyon bir anlık yükselse de oturumu yöneten Saruhan Oruç müdahale ederek dinleyicileri sakinleştirdi.

CHP Millet vekili Mevlüt Aslanoğlu “Barışı istemeyen Şerefsizdir. Bu süreçte iktidar partisi ana muhalefet bilgi verilmiyor. Kurulan komisyonlarda eşit temsil hakkı tanınmıyor. Ak Parti ne kadar samimi olduğunu bilmiyoruz. CHP Kürt sorunu konusunda programı bellidir” dedi. Araya giren Ömer Faruk Öz “Komisyonda temsil hakkı iç tüzükte belirtilmiştir” dedi. Mevlüt Aslanoğlu “İç tüzüğünde değişmesi gerektiğini” söyledi. Dinleyicilerden gelen sorular cevaplandıktan sonra panel tamamlandı. Yoğun katılımın olduğu Barışa Katkı Paneli katılan katılımcılara ikram edilen yemekten sonra dağıldılar.

….
Sürece katkı sağlamak amacıyla bu anlamlı Paneli düzenleyen Narmikan Derneğini Canı gönülden kutlar, Başkanımız Sayın Latif Adıgüzel şahsında Yönetim Kurulunu, Dernek Üyelerini, Narmikanlıları ve katılım sağlayanlara teşekkür ediyor, selamlıyoruz. RadyoArguvan.com

 

Haber Kaynağı: narmikan.com / Resim: Rıza Parlak

 

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan