Image

Image

Geske Ailesi

Malatya’daki Zirve Yayınevi’nde ırkçı köktendinci beslemeler tarafından katledilen, cenazesi de Malatya’da, Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilen  Alman uyruklu Tilmann Geske’nin eşi Susanna Geske’nin Türk vatandaşlığı başvurusunun İçişleri Bakanlığı’nca kabul edilmediği bildirildi.

Zirve Yayınevi’nde katledilen 3 kişiden birisi olan Alman uyruklu Tilmann Geske’nin Malatya’da 3 çocuğuyla birlikte yaşayan eşi Susanna Geske’nin geçtiğimiz yıl 2008 yılında Türk vatandaşı olmak için Malatya Valiliği Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne başvurduğu ve başvuru dosyasının da İçişleri Bakanlığı’na gönderildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın ise, Susanna Geske’nin Türk vatandaşlığı başvurusunu kabul etmediği öğrenildi. Cevabın Suzanna Geske’nin Malatya’daki adresine gönderilmesi için postaya verildiği belirtildi.

Televizyon ekranlarına çıkmama kararı aldığı için kamera karşısında konuşmayacağını belirterek İHA muhabirinin sorularının telefonda yanıtlayan Susanna Geske, "12 yıldır Türkiye’de yaşıyoruz. Küçük kızım Türkiye’de dünyaya geldi. Diğer 2 çocuğum Türkiye’de büyüdü. Çocuklarım şuanda Türkiye’de okula gidiyorlar, üniversiteyi de Türkiye’de okuyacaklar. Bir kredi kartı bile alamıyorum. Çünkü tüm resmi işlemlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası isteniyor. Evime internet ağı bile çekmekte zorlandık. Çünkü vatandaşlık numaramız yoktur. Biz Türkiye’de yaşamak istiyoruz. Küçük kızım yüzme sporu yapıyor. Bireysel olarak yarışmalara katılıyor. Ancak, vatandaşlık numarası olmadığı için milli takıma katılamıyor. Lisansı sınırlı. Çocuklarımın geleceği için Türk vatandaşı olmak istiyorum" dedi.

Geske, kararın kendisine ulaşmadığını, ancak böyle bir karardan dolayı üzüldüğünü ifade etti.

Bu arada, yaşamını Malatya’daki evinde sürdüren Susanna Geske, oğlu Lukas (13), kızları Michel (15) ve Miriam’ı (8) okula gönderip eğitimlerini takip ediyor. İHA

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan