Alevi kesime yönelik Haber yapan Sanal Haber Sitesi www.Alevizyon.com 29.5 günü yayınladığı Özel bir Haber-Yorumda istanbul Arguvan Vakfı’nın İzzettin Doğan ve Ekibiyle olan yakınlığına değinip, toplumsal olay ve gelişmeleri görmezlikten gelmekle eleştirdi.. Haber aşağıda…
:::::::::::::::::::::::
Arguvan Vakfı geleneksel  olarak düzenlenen Türkü yarışmasını geçen senelerde YOL tv canlı yayınlıyordu.Geçen yıl Vakıf başkanın yol tv görevlisine  , Arguvan Yol tv izliyor ama gönlüm CEM tv’den yana sözü bu yıl gerçek oluyor.

Vakıf başkanı 18-05-2011 günü  saat 13.30 sularında CEM tv Alibeyköy binasında bu yıl yapılacak Türkü Festivalinde canlı yayın anlaşması için  toplantı halinde oldukları muhabirimiz tarafından doğrulatıldı.

İLGİNÇ TESADÜF

Arguvan Vakıf başkanın CEM tv binasında olduğu saatlerde  ,Cem Vakfı başkanı  Prf Dr İzzettin DOĞAN’ın da binada bulunması ve Vakıf başkanı ile görüşmesi tesadüfmüdür bilinmez ,ama Arguvan Vakfının çizgi olarak Cem vakfından farklı olmadığı toplumsal olaylardaki duruşundan anlaşılıyor.Devleti karşına almadan ,suya sabuna dokunmadan bulundukları yerleri koruma çabasındalar.

Arguvan Vakıf yönetiminde çok degerli devrimci ,demokrat insanların yoğun  olduğunu biliyoruz ,bu gelişen olaylarda kayıtsız kalmaları ve başkanımız ne derse ,ne yaparsa doğru anlayışı, ARGUVAN VAKFI nereye gidiyor sorusunu aklımıza getiriyor.

ARGUVAN VAKFI NE İŞ YAPAR ?

Arguvan Vakfı devrimci ,demokrat olduğunu idda eden birçok degerli insan tarafından kuruldu bugünkü başkanda kurucular arasında .Kuruluş amacının   sadece  bir festival ,ses yarışması,piknik gece ve birçok köy derneginin yaptığı gibi arada bağlama kursu  vs olmadığını kuruluş aşamasında halka  anlatan İdealist ve Sosyalist  insanların içlerinin sızladığını görmek için çok uzağa gitmeye gerek yoktur.Arguvan Vakfı ve yöneticilerinin bir kısmı  CHP kuyrukçuluğunu bırakmadığı sürece gerçek kuruluş amacının yanına bile yaklaşamayacaktır.Vakıfın işi particilik yapmak degil ,olamalıda bu sadece CHP ile ilgili bir durum degil tabiki .Şimdiki  durumda CHP somut bir örnek olduğu için söylüyoruz.Çünkü Arguvan Türkü festivalinde her sene beş,altı  CHP milletvekili bulunuyor , ve sanki festivali düzenleyen yöneticiler CHP’ye görücüye çıkıyorlar.Malatya İnsan hakları derneginden ve STK’lardan protokole çağrılan yoktur.Alevi Federasyon,Konfederasyonundan kimse çağrılmıyor .Bunu manidar buluyo ve işi Arguvan’a ve Arguvan halkına  hizmet olan yöneticileri uyarıyoruz.

Arguvan Vakfı ve Arguvan’lılar  doğaları geregi ilerici ve devrimci olmak zorundalar .Bu da toplumsa olaylar karşısındaki duruşları ile ölçülür .Şimdi toplumsal olaylarda Arguvan Vakfı’nın duruşuna bakalım .

    -Sosyalist gazeteci olan Hrant Dink devlet tarafından  göz göre göre katlediliyor ,üstelikte MALATYA’lı Türkiye ayağa kalkıyor ama Arguvan vakfından bir basın açıklaması bile yoktur.
    -Alevi çocukların asimile edilmesini protesto için zorunlu din dersleri ile ilgili Kadıköy’de eylem yapılıyor ,Arguvan Vakfından iki ,üç kişi katılıyor ,zaten Vakfın üyelerine bir çağrısı da yok katılımla ilgili .Bir basın açıklaması da yok .Hatırlatalım Arguvan’ın %90’ı Alevi.
    -Malatya’da Zirve yayınevi basılıp ,misyoner oldukları iddası ile üç kişi boğazı kesilerek öldürülüyor ,dünya ayağa kalkıyor Ama Vakıftan  gene ses yok .
    -Ahmet ŞIK ve Nedim ŞENER gibi gazeteciler susturulmak için gözaltına alınıyor , liberaller bile ayağa kalkıyor ;ama bizim devrimcilerden gene ses yok.
    -Hükümet  antidemokratik bir yöntemle  29 soruya tek cevap isteyerek ülkenin gelecegini ipotek altına alacak REFERANDUM yapıyor .Arguvan Vakfını ilgilendiren gene birşey yoktur.
    -Cem evlerinin yasak statüye kavuşması ve Alevilere yapılan ayrımcılığın ortadan kalkması için mitingler yapılıyor ,Arguvan vakfının ne bir açıklaması nede katılım çağrısı var.
    -Abdal Musa dergahının yanıbaşına taş ocağı kuruluyor , eylemler açıklamalar yapılıyor ,Vakfa email yolu ile görüş ve destek istenmesine rağmen olumlu veya olumsuz cevap bile veren olmuyor.
    -Kısaca Ülke sorunları ,mensubu oldukları topluluğun sorunlarından çok  geceler,piknikler,yarışmalarla ilgileniyorlar.Buraya Arguvan Vakfının yapması gereken ama yapmadığı birçok şey yazabiliriz ama bu kadarının yeterli olduğunu düşünüyoruz.

ARGUVAN VAKFI NEYE TEPKİ GÖSTERİR !?

MALATYA  kültür il müdürü Malatya’da  Uluslararası boyutta bir türkü festivali düzenleyeceklerini  söylemiş , Şekeri elinden alınmış bir çocuk gibi ARGUVAN VAKFI sert bir açıklama ile bunu protesto etmiş ve bunun sonucunda kültür il müdürü geri adım atmış .

Gördugünüz gibi Arguvan Vakfı çok sert bir basın açıklaması yapmış (!) ne için ? her sene CHP’li belediye ile ortak düzenledikleri Türkü festivaline rakip olabilecek bir türkü festivali için .Arguvan Vakfını böyle komik duruma düşürmeye kimsenin  hakkı yoktur .Türkü festivali kimsenin tekelinde degil , Vakfın buna itiraz etmesi bile komik bir durum .

ARGUVAN VAKFI  yönetiminde degerli insanların olduğunu biliyoruz ,  bu insanlardan beklentimiz VAKFI ,CHP  kuyrukçularının ve partizanların , elinden kurtarıp , devrimci  demokrat bir sivil toplum örgütü haline getirmeleridir.Arguvan Vakfı  ülkede yaşanan haksızlıklara ,yolsuzluklara,hak gasplarına,anti demokratik uygulamalara  karşı  en azından  basın açıklaması yaparak tepki göstermelidir .Tabiki bizim temennimiz  anti demoktarik uygulamalarda ve toplumsal hak taleplerinde ARGUVAN VAKFI’nın katım sağlayarak temsil edilmesidir.

"ULUSLAR" ARASI ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ
 
Yeni yönetim  daha fazla iş yaptıklarını göstermek için olsa gerek ,geleneksel olarak yapılan ARGUVAN Türkü festivalinin  başına "ULUSLARARASI"  kelimesi ekleyip daha büyük bir iş yaptıkları havası yaratmaya çalışıyor.

Tekrar ediyoruz lütfen bu yanlışlığı düzeltin .
-Arguvan Türküleri  , Arguvan’a özgü bir tarzdır ve uluslararası olmaz,olamaz.

-Fado  ,Portekiz halk müzigidir ,Arguvan türküleri gibi dahada meşhurdur .Ama Uluslararası fado festivali yok ve olmazda .Bu müzigin doğasına aykırı.

-Country , Amerikan  köylü müzigidir , Blues ve Rock karışımı bazı Country  şarkıları olsada uluslararası Country  festivali bugüne kadar düzenlenmemiştir olmaza da.

-Rock  festivalleri uluslar arası olur, oluyorda bizde her sene "Rock’n Coke"  koka kolanın düzenledigi uluslararsı bir festivaldir .Bu festivale katılan Türkiye’den ve  dünyanın farklı bölgelerinden gelen guruplar sanatçılar "ROCK"  şarkıları söylerler.Kısaca Arguvan türkü festivaline katılan yabancı guruplar ve sanatçılar  "ARGUVAN TÜRKÜLERİ"  söylerlerse  bu uluslararası bir Arguvan Türkü festivali olur .Gerisi lafu-güzaftır .

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan