Image

ImageMalatya’da daha önce bir cami yaptıran dernek, bu kez kilise onarmak için müracaat etti.
Malatya merkez Çarmuzu Kaynarca Mahallesi’nde Tepebaşı camiinin eski olması nedeniyle yıkıp yerine yeni cami yaptıran Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği, bu kez de, Malatya merkez Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki tarihi kiliseyi onarmak için kolları sıvadı.

Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki şu anda kullanılmayan tarihi kiliseyi onarmak için kolları sıvadıklarını söyleyen Latif Yıldırım, “18.yüzyılın ikinci yarısında yapılan Ermeni Taşhoron Kilise’yi onarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat ettik. Amacımız, İslamiyet ve Osmanlı’nın hoşgörüsünü dünyaya kanıtlamak. Tarihi eserimizi dünyaya tanıtmak istiyoruz. Osmanlı döneminde yapılan ve Osmanlı dönemindeki hoşgörüyü tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Ayrıca, misyonerlerin öldürülmesiyle ilgili şehrimizin kötü imajını da yıkmak istiyoruz. Aslına uygun olarak restore edip, günümüze kazandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“YAZIŞMALAR DEVAM EDİYOR..”
Bu arada Malatya Kültür ve Turizm Müdürü Behaettin Kabahasanoğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Latif Yıldırım isimli cami dernek başkanı, Kilise’nin onarımını yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve valiliğimize dilekçe vermiş. Fakat, Kilise’nin bulunduğu yer hem belediyemize hem de Milli Emlak’a aittir. Belediye’nin kendi hakkını bakanlığımıza tahsis etmesi gerekiyor. Belediye’nin tahsisinden sonra ancak restorasyon çalışması başlatılabilir. Yazışmalar devam ediyor. Alan bakanlığımıza devir edildikten sonra, bu alanı kimin tarafından restore edileceğine karar verilir. Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği restore için müracaat etmiş, ancak onların restore edeceği şeklinde bir karar yoktur” şeklinde konuştu.

“Binanın atıl şekilde durması bizim için de sıkıntı verici bir durum” diyen Kabahasanoğlu, “Bir tarihi yapının yıkılması önlenmiş olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. mh

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan