Image

ImageMalatya-Ankara Karayolu üzerinde Beylerderesi mevkiinde yaptırılan Beylerderesi Viyadüğü, nihayet trafiğe açıldı. Malatya-Ankara Karayolu üzerinde Beylerderesi mevkiinde yaptırılan Beylerderesi Viyadüğü, nihayet trafiğe açıldı.

Bu arada, daha önce gündeme gelmemesine karşın, viyadüğe, merhum Cumhurbaşkanı hemşehrimiz Turgut Özal’ın adının verildiği bildirildi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü, Beylerderesi Viyadüğünü, saat 18.00 sıralarında trafiğe açtı. Yüksek meyilli iki rampayla inilip çıkılan Beylerderesi geçişini yaklaşık 2,5 kilometre kısaltacak olan Beylerderesi viyadüğü’nün resmi açılışı töreninin ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Mayıs günü Malatya’ya yapacağı ziyareti esnasında gerçekleştirileceği bildirildi.
Beylerderesi Viyadüğü’nün yaklaşık 40 milyon TL’ye mal olduğu belirtiliyor.
Malatya ilinin batı çıkışındaki Beylerderesi vadisi geçişini sağlayan 420 m uzunluğunda 24 m genişliğinde, ortalama 55 m ayak yüksekliğindeki Beylerderesi viyadüğü, 190 m’ lik orta açıklığının yanı sıra ardgermeli dengeli kutu konsol kesitli tipi ile dünyanın bu özellikteki sayılı köprüleri arasına girdi.
Bu arada, betonarme dengeli konsol yapım metodu ile inşa edilen Beylerderesi Viyadüğü inşaatında kullanılan malzemenin Beydağı eteklerinde TOKİ tarafından yapılan konutlardan eğer lüks ise 500 konut, sosyal konutlardan ise 1000 tane konut için harcanan kadar olduğu bildiriliyor.

YILAN HİKAYESİNE DÖNMÜŞTÜ..

Ocak ayı ortasında yapımının tamamlandığı belirtilen ve kısa süreliğine trafiğe açılan viyadük, sonra yeniden kapatılmış, bazı eksiklerin tamamlanacağı bildirilmişti.
İki yaka arasındaki buluşma noktasında kot farkı olan viyadükte bu fark da asfaltlama ile kapatılmış, bir süre sonra da “Rüzgar Paneli” eksik olduğu gerekçesiyle ihaleye çıkılmıştı.
Viyadüğün eksiklerinin büyük ölçüde tamamlanmasına rağmen bu kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya ziyaretinde açılması gündeme gelmiş, bu nedenle Erdoğan’ın Malatya’ya gelişi beklenmeye başlanmıştı.<br><br>Daha önce 1 Mayıs olarak planlanan Başbakanın gezisi 17 Mayıs’a ertelenince, viyadüğün daha fazla bekletilmeden trafiğe açılmasına karar verildiği, açılış töreninin ise Başbakan geldiğinde yapılacağı öğrenildi.
           

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan