Image

ImageWikileaks merakla beklenen belgeleri yayımladı…

Wikileaks uzunca bir süredir merakla beklenen ABD Dışişleri Bakanlığına ait belgeleri bu gece yayımladı. Belgeler, 2004 yılından bu yılın Mart ayına kadar yapılan 250 bin adet diplomatik gizli yazışmayı içeriyor.

Wikileaks, internet sitesinin uğradığı saldırı nedeniyle belgelerin İngiliz Guardian, ABDli New York Times, Alman Der Spiegel, İspanyol El Pais ve Fransız Le Monde tarafından yayınlandığını duyurdu.

Guardianın internet sitesine koyduğu belgelerde Türkiye ile ilgili de çok sayıda bilgi yer alıyor. Bunlar arasında İsrailin Türkiyenin uyguladığı politikalardan duyduğu rahatsızlığı ABDye iletmesi yer alıyor.

Ayrıca, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyevin de Türkiyenin bir enerji merkezi olmaması için Rusya ile gaz anlaşması yaptıklarını söylediği de belirtiliyor. Belgeler arasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlunun ABDli yetkililerle yaptığı görüşmelerin tutanakları da bulunuyor.

Belgelerin Türkiye ile ilgili bölümlerinin detayları:

-Erdoğan : İsviçre bankalarında 8 hesabı var.

-Aydın Doğan:Ticaret bakanı  Mehmet Şimşek londrada İngiliz işadamlarına doğan hisselerini satın, doğan yakında bitecek  bir hafta sonra Tayyip Erdoğan Aydın Doğana Çıkıştı  ve Doğan operasyonu başladı.

Suudi Arabistan :Abdye İrana saldırması için ısrar ediyor .

-Abd :İsraile cluster bomba denilen bir bomba satıyor İrana saldırması için

-EDELMAN: YOLSUZLUKDA (2004-05) AKPDEN İLK ÜÇ; Abdülkadır Aksu, Kürşat Tüzmen ve Müezzinoğlu…
-Mehdi Eker hakkında: İngilizce konuşuyor, fakat seviyesini henüz test etmedik.Mehdi Eker Sami Güçlüyü indirmek için Rusyanın meyve alımını durdurmaya yönelik notunu bilerek ondan gizledi. Yasak devreye girince, bakan olaydan haberi yokmuş gibi davranıyordu.

-Ankara Büyükelçiliğinin belgesi: Erdoğan Antalya Belediye Başkanından ricası üzerine tramvay hattı inşaatı ihalesinin Sadık Albayraka verildiğini söylüyor. (Sadık Albayrak burada yazdığına göre Erdoğanın oğlunun kayınpederi)

-Ailece Erdoğanlar :Moskovadaki Amerika Büykelçiliğinin Putin ile Berlusconi ilişkilerine dair analizlerinde de Erdoğanın kızının kocası ortaya çıkıyor.İtalyan şirket ENI nin projeyi yür
 yürüttüğünü, ve lokal ortağıyla (Büyükelçilikin bilgisine göre Erdoğanın damadı) beraber Rusyanın desteğine ihtiyaç duyduğunu yazıyorlar.

 -Türkiye ile İran arasındaki enerji ortaklığında da Türk ortak, Erdoğanın İmam Hatipten sınıf arkadaşı olduğu söylenen Sıtkı Ayan.

-Türk bir gazeteci, orduda Fethullah Gülen cemaatinin yayılmaması için çeşitli önlemler olduğunu söylemiş, mesela eşli davet edilen ve mayo giyilmesi gereken havuz toplantısına gelmeyen mensubun kariyerinin tehlikeye girmesi gibi…

-Edelmandan  yine ilginç bir tespit Cemil Çiçek ve Abdullah Gül zaman zaman Erdoğanı yok sayabiliyor.

-Arınç Erdoğanın Saldırı Köpeği

-Emine Erdoğan: Erdoğan Allaha inanıyori ama ona güvenmiyor…
-AB ye giden yol, Alevi Dedesi Aşık Veysel in sözleriyle uzun ince bir yol
-Erdoğan kendisi, içinde büyüdüğü Nakşibendi taarikatinden de soyutladı, kimse artık ona ulaşamıyor.
– Bakanlar kurulu tartışmaları, Rusyadan gelen rüşvetin bakanları nasıl birbirine düşürdüğü, Başbakanın sinirlenmesi..(Gasprom ile yapılan anlaşmalardan alınan rüşvetler olmalı)
-AKP ciddi bir eksen kaymasına sahne oldu, ve asıl hedeflerine dönebileceğini sanmıyoruz (İslami devleti kastediyorlar)
-Türk İmamları çok eğitimsiz, cahil ve Yahudi-Amerikan düşmanlığına açık kimseler
-Edelman ekliyor Müezzinoğlundaki suçlamalar Erdoğana uzanabilir…
-Erdoğan kendisini, Allah tarafından türkiyeyi yönetmek için seçildiğine inanıyor
-Hanefi Avcı akpye uzanan yolsuzlukları araştırmya başladığı için aksu tarafından pasifize edildi….

-Savunma bakanı Gönül, Türkiyeye yerleştirilecek füze kalkanı sadece türkiyeyi değil, tüm avrupyayı İran tehdidinden korumalı..

-Fetullah Gülen :Müsiad aracılığı ile araladında çiçek ve erkan mumcunun da olduğu bakanlar ve milletvekilleri aracılığı ile başbakan ile ilişkilerini geliştirdi

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan