Image

ImageElazığ’da meydana gelen depremde ölü sayısı sürekli artıyor. Sabaha karşı meydana gelen depremin bilançosu ağırlaşıyor. Elazığ’da merkez üssü Karakoçan ilçesi Başyurt beldesi olan 6.0 büyüklüğündeki depremde 57 kişi öldü, 100’ün üzerinde yaralı var. Onlarca artçı şokun meydana geldiği depremde, enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları başladı. Depremde, ahırlarda bağlı halde bulunan çok sayıda hayvan da telef oldu…

Elazığ’da şiddetli bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Karakoçan olarak açıklanan depremin şiddetinin 6,0 olduğu açıklandı.

ÇEVRE İLLERDE HİSSEDİLDİ

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün merkez üssünü Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’ne bağlı Başyurt Beldesi olarak belirlediği deprem geniş bir alanda hissedildi. Yerin 5 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Elazığ’ın yanı sıra başta Tunceli, Diyarbakır ve Malatya olmak üzere çok sayıda ilde hissedildi, binlerce kişi uykularında yataklarından fırladı.

Çok sayıda evin yıkıldığı köylerden yüzlerce yaralı çevre ilçelerdeki ve Elazığ’daki hastanelere taşındı.

Elazığ’da sabaha karşı merkez üssü Başyurt İlçesi, Karakoçan Köyü olan Righter ölçeğine göre 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Büyük paniğin yaşandığı deprem sonrası halk sokaklara çıktı. Depremin merkez üsüne yakın yerleşim yerleriyle irtibat kurulmaya sağlanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitü’sünün tespitlerine göre bugün saat 04.32’de Elazığ’da merkez üssü Başyur İlçesi’nin Karakoçan Köyü olan Righter ölçeğine göre 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Elazığ kent merkezi ve ilçelerinin yanı sıra Tunceli ve Diyarbakır’da da hissedilen deprem sonrası büyük panik yaşandı. Sarsıntıyla birlikte yataklarından fırlayan vatandaşlar, kendilerini sokaklara attı. Depremin merkez üsüne yakın yerleşim yerleriyle irtibat kurulmaya sağlanıyor.

YAKLAŞIK 1 DAKİKA SÜRDÜ

Elazığ’da merkez üssü Karakoçan İlçesi’ne bağlı Başyurt Beldesi olan 6.00 büyüklüğündeki depremin yaklaşık bir dakika sürdüğü belirtildi. Karakoçan’a sınır olan Kovancılar İlçesi’ne bağlı ismi henüz öğrenilemeyen bir köyde iki evin yıkıldığı duyumu alındı. Ancak bu bilginin yetkililerce henüz doğrulanmadığı belirtildi. Büyük paniğe neden olan depremde şu ana kadar ölü ve yaralının olmadığı ifade edildi.

KOVANCILAR KÖYÜ’NDE ÖLÜ SAYISI 17’YE ÇIKTI

Depremde evlerin büyük bölümünün yıkıldığı Elazığ’ın Kovancılar İlçesi’ne bağlı köylerde kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, ölü sayısı 17’ye çıktı. Günün ağarmasıyla birlikte Okçular ve Yukarı Kanatlı köylerinde evlerin büyük bölümünün yıkıldığı görüldü.

Okçular başta olmak üzere yıkım olan köylere sevk edilen AKUT ve Sivil Savunma ekipleri kurtarma çalışmalarını sürdürürken, ölü sayısının artabileceği belirtildi.

YARDIM EKİPLERİ GÖNDERİLDİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından saat 07.30 sıralarında yapılan açıklamada, depremde Okçular, Yukarı kanatlı ve Kayalı köylerinde 17 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Açıklamada bölgeye Malatya, Erzurum, Diyarbakır ve Bingöl’den Sivil Savunma ekiplerinin sevk edildiği belirtildi. Ayrıca Kızılay’ın 100 çadır ve 100 battaniye ile bir mutfakla bölgeye ulaştığı, AKUT ekiplerinin de sivil savunma ekipleri ve jandarma ile enkaz kaldıdrma çalışmalarına katıldığı kaydedildi.

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, depremde en büyük yıkımın meydana geldiği Okçular Köyü’ne araç ve gereçlerin yanısıra temiz su, kurtarma araçları ve 11 kişilik bir kurtarma ekibinin sevk edildiğini bildirdi.

ARTÇI ŞOKLAR DEVAM EDİYOR

Elazığ’da bu sabaha karşı saat 04.32’de meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor.

Karakoçan İlçesi’ne bağlı Başyurt Beldesi’nde yaklaşık bir dakika süren 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede saat 06.43 itibariyle, en küçüğü 2.6 en büyüğü ise 4.1 büyüklüğünde toplam 22 artçı sarsıntı meydana geldi.

PALU’DA 4.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI

Elazığ’da merkez üssü Karakoçan İlçesi’ne bağlı Başyurt Beldesi olan 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün tespitine göre Palu İlçesi Gökdere Köyü’nde saat 05.14’te 2.8, 05.17’de 2.6, saat 05.20’de ise 4.1 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi.6 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği Karakoçan İlçesi’nde ise saat 05.12’de 2.8, saat 05.15’te ise 2.9 büyüklüğünde iki sarsıntı yaşandı.

BAKANLAR YOLDA
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bazı bölge milletvekilleri ile birlikte deprem bölgesine gitti.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan