Image

ImageFreemuse’un ödülünü bu yıl İranlı Mahsa Vahdat’la paylaşan Tunç, Londra’da düzenlenen törenle ödülü aldı. Ödül Tunç’a “30 yıldır türlü baskıya rağmen müziğini icra etme hakkındaki ısrarı” nedeniyle verildi.

Ferhat Tunç’a bu hafta Londra’da İngiliz Kraliyet Mimari Enstitüsündeki törende yılın “Özgür Müzik ödülü” verildi. Ödül müziksel ifade özgürlüğü için mücadele eden bir sanatçıya veya bireye veriliyor.

Geçen yılki ödülü 1960’larda Amerikan yurttaşlık hakları hareketinin önde gelen figürlerinden biri olan eski bir aktivist ve şarkıcı Pete Seeger almıştı.

Freemuse ifade özgürlüğünü savunan uluslararası bir örgüt ve Fremuse Komitesi “Tunç’un yaklaşık otuz yıldır birçok dava ve diğer tehditlere rağmen müziğini icra etme hakkında ısrar ettiğini, Türkçenin yanı sıra azınlık dilleri olan Zaza (Dimli) ve Kurmanci (Kürtçe) dillerinde de şarkılarını söylemeye devam ettiğini” vurguladı.

Birleşik Krallığın önde gelen ifade özgürlüğü savunucusu örgütü Sansür İndeksi tarafından organize edilen ödül töreninde özel medya ve kampanyacılık ödülleri de verildi. Tunç bu yılki Freemuse Ödülünü İranlı şarkıcı Mahsa Vahdat ile paylaştı.

Tunç, teşekkür konuşmasını İngilizce yaptı. Kendisine verilen bu ödülü Türkiye’de dili, kültürü ve inançları nedeniyle baskı ve sansüre uğrayan her kes adına kabul ettiğini ifade etti. Sanatçı gecenin sonunda kendi anadili olan “Zazaca” dan “Bıko” isimli şarkısını da seslendirdi.(EÜ)

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan