Image

ImageMalatya’nın Hekimhan ilçesindeki Devlet Hastanesinin Müdürü Nazmi Kurt’un, temizlik işçisi olarak çalışan Semanur Takmaz’a hitaben ‘’bunlar alevidir,ellerinin değdiği yenmez,söyleyin hiç bir şeye dokumasın’’ şeklinde sözleri üzerine,hakarete maruz kalan Semanur TAKMAZ Hekimhan savcılığına başvurarak şikayetçi olmuştu.Kamuoyunda ‘’ALEVİLERE HAKARET DAVASI’’olarak ta bilinen dava dünkü duruşmada  (11 Mart)Hekimhan adliyesinde görülmeye devam edildi.Duruşmaya Smanur TAKMAZ’ın avukatı Berna AKTAŞ,Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF)genel başkanı Ali BALKIZ,PSAKD genel sekreteri Kemal BÜLBÜL,PSAKD MYK üyesi Umut GÖK’ün yanı sıra,PSAKD,Hekimhan,Malatya,Erzincan ve Adıyaman şubelerinden de destek için yönetici ve üyelerin yanı sıra;ÖDP,EMEP ve SES Malatya şubelerinden de destek geldi.

Hekimhan Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Kurt ve Takmaz ile tanıklar katıldı. Nazmi Kurt lehine şahitlik yapanların hemen hepsinin Semanur TAKMAZ’a yönelik bu hakaretten ve TAKMAZIN adli mercilere baş vurmasından sonra Hekimhan devlet hastanesinde işbaşı yapmış olmalarının yanı sıra,Kurt’un akrabası yada yakını olmaları da dikkat çekici idi.Tanıkların dinlenmesinden sonra duruşma 25 Mart 2010’a ertelendi.
Duruşmayı izlemek amacıyla Hekimhan’a gelen Alevi Bektaşi Federasyonu Genel(ABF) Başkanı Ali Balkız, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, önemli bir davanın duruşmasına tanıklık ettiklerini, bir yıl kadar önce hastane çalışanı Semanur Takmaz ile ilgili olarak hastane müdürünün hakaret ettiğini belirtti
Yargının görevini yaptığını, adalet dağıtacak savcı ve yargıçların bulunduğunu ifade eden Balkız, şöyle konuştu: ”Adalete güvenimiz tamdır. Suçtan hiç kimse bağışık değildir. Suçlunun Alevisi Sünnisi olmaz. Kanunlar önünde herkesin boynu kıldan incedir. Biz bu davanın sonucunda adaletin tecelli etmesini bekleyeceğiz. Bunlar münferit olaylar değildir. Ama inanıyoruz ki Türkiye halkı, Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Türk’ü hiç fark etmeksizin barış içinde bir arada yaşama iradesini gösterecektir.”
Ayrıca duruşmaya katılan PSAKD üye ve yöneticileri bu davanın sonuna kadar takipöisi olacaklarını ve bir sonraki duruşmaya da daha kitlesel olarak geleceklerini belirttiler. Haber: Özgür Kaplan-Malatya

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan