Image

ImageDünya’da ender görülen krater göllerinden biri de Hekimhan ilçesinde bulunuyor. Hasançelebi Beldesi Kınık Köyü yakınlarında bulunan ve bu güne kadar hiç kurumayan Dipsiz göl keşfedilmeyi bekliyor.

Malatya’nın Hekimhan ilçesine bağlı Hasançelebi Beldesi sınırları içinde bulunan bin 700 metre yüksekliğindeki Yamadağlarının tepesinde yer alan krater gölü, turizmine kazandırılmayı bekliyor.
Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, yaptığı açıklamada, Hasançelebi beldesine 7 kilometre mesafedeki krater gölünün, Başkınık’la Çimenlik köyü arasında, Yamadağlarının tepesinde bir krater gölü olduğunu söyledi.
Bin 700 metre yükseklikteki gölün hemen yanı başında bir kilise kalıntısı olduğunu anlatan Yıldırım, burada bir kazı da yapıldığının anlaşıldığını belirtti.
Yıldırım, ”Kilisenin yanında bir lahit mezar da var. Burada bazı kazılar da yapılmış” dedi.
5 bin metrekare genişliğindeki gölün bakir bir alan olduğuna işaret eden Mehmet Şerif Yıldırım, ”Buralar bakir yerler, yayla turizmine kazandırılması, yollarının bakımlı hale getirilmesi bizi mutlu eder” diye konuştu.
Başkan Yıldırım, gölün derinliğinin 100 metreden fazla olduğu için bu göle Dipsiz Göl adının verildiğini dile getirdi.
Yıldırım, şunları kaydetti:
”Yörede angut kuşu olarak anılan yaban ördeğinin üremek için seçtikleri tek nokta bu gölün üzerindeki kayalardır. Bu kayalara yumurtasını bırakırlar. Bu yumurtalardan yavrular çıkar. Yaban ördeği, yavruları gölde büyüyünceye, hakim tepede bekler. Yavruları gölde büyüyüp bağımsız yaşayabilecek duruma gelince yavrularını da alıp orayı terk ederler. Yöredeki insanlar da o kuşları hiç ellemezler.”
 

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan