” Kızılbaşlara dini öğretmeye geldik”

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü Kasabası’nda oruç tutmayan Alevi aileye yönelik kitlesel saldırı nedeniyle aile 2 gündür evinden çıkamıyor.

Çoğu kasaba dışından gelen yaklaşık 500 kişilik grubun tekbir sesleri ve sloganlarla Alevi ailenin evini yakmak istediği öğrenilirken, diğer Alevi ailelerin de dışarı çıkamadığı kaydediliyor. Gerginliğin devam ettiği kasabada, aileyi jandarma koruyor. Sürgü Belediye Başkanı ise Alevi ailenin ilçeden gitmesi gerektiğini savundu.

“Sizlere dini öğretmeye geldik” sloganları atıldı
İddiaya göre, önceki gün sahur saatinde, oruç tutmayan Alevi bir ailenin kapısının önünde uzun süre davul çalınması üzerine aile rahatsız olduğunu belirterek, davul çalınmamasını istedi. Ailenin davulcuyu uyarmasından sonra, dün gece davulcu tekrar ailenin kapısının önünde davul çalmaya başlayınca aile dışarı çıkarak davulcuyu tekrar uyardı. Ancak davulcu ısrarla çalmaya devam edince iki taraf arasında tartışma yaşandı ve kısa süreli arbede çıktı. Bu olaydan sonra çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu ve önemli bir kısmı kasaba dışından gelen yaklaşık 500 kişilik grup, bugün ailenin oturduğu eve doğru tekbir sesleriyle yürüyüşe geçerek “Size dini öğretmeye geldik” şeklinde sloganlar attı.

Grubu durdurmak için jandarma havaya ateş etti

Evi kundaklamak isteyen grubu durdurması için jandarmanın defalarca arandığı, ancak jandarmanın olay yerine çok geç geldiği iddia edildi. Grubu durdurmaya çalışan jandarma, bunu başaramayınca takviye kuvvet istedi. Grubun saldırgan tavrının sürmesi üzerine jandarma havaya ateş etti.

Ailenin hayatı tehlike altında

Grup dağıldıktan sonra tekrar kundaklama girişimi olma ihtimaline karşı jandarma ekibi aileyi koruma altına aldı. Gruptan bazı kişilerin halen evin etrafında gezdiği öğrenilirken, kasabada gerginliğin devam ettiği belirtiliyor.

PSAKD ve CHP kasabaya gitti

Bu arada Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, CHP İl Başkanı Enver Kiraz ve bazı sivil toplum örgütü yetkilileri kasabaya giderek, olaylar hakkında bilgi aldılar. CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Doğanşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaman, CHP belde yönetimi ve ailenin akrabaları, Sürgü Belediye Başkanı Faruk Taşdemir ile görüştü

Belediye Başkanı, ailenin sürgün edilmesini istedi

Görüşme sırasında konuşan Sürgü Belediye Başkanı Faruk Taşdemir, dışarıdan müdahale istemediğini ve iki tarafla görüşeceğini belirterek, davulcuya saldıran ailenin bölgeden gönderilmesi gerektiğini savundu. Buna itiraz eden CHP İl Başkanı Enver Kiraz ve Doğanşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaman, Başkan Taşdemir’e sert tepki gösterdi. Karaman, ne zamana kadar birilerinin beldeden gönderileceğini sorarak, “Gelecek yıl yine benzer sorunlar çıkacak o zaman tekrar mı birilerini göndereceksiniz? Bu ne zamana kadar devam edecek?” dedi.
Belediye Başkanı Taşdemir, ayrıca olayın basına ve STK’lara yansıtılmadan çözülebileceğini iddia ederek, “Partiler, basın katılırsa çözemeyiz” dedi.

Haber Kaynağı: Yenigün

 

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

Doğanşehir’in Sürgü Beldesi’nde Alevilerin yaşadığı bölgede rahatsız edici bir şekilde davul çalan davulcular ile Aleviler arasında çıkan tartışmanın ardından mahalleye gelen bir grup Alevilerin evlerine saldırdı.

Alevilerin dini inançlarından ötürü yaşadıkları baskılara bir yenisi daha eklendi. Alevilerin yoğunlukta yaşadığı Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’ne bağlı Sürgü Beldesi’nde 2 gün önce Alevi yurttaşlara yönelik saldırı gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre; Ramazan ayı dolayısıyla sahur vaktinde Alevi yurttaşların yaşadıkları mahallede uzun süre ve rahatsız edici bir şekilde davul çalınması üzerine tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine bir grup Alevilerin yaşadıkları mahalleyi basarak Alevilerin evlerine saldırdı.

Kimi Alevi evlerinin camlarını kırdıktan sonra mahallede yürüyüş yapan grubun, “Sürgü Alevilere mezar olacak”, “Sürgü Kürtlere mezar olacak” sloganları attığı belirtildi. Grubun sıklıkla Alevi yurttaşları tahrik edercesine küfürler etmesine rağmen, herhangi bir önlemin alınmadığı bildirildi. Jandarmaya haber verilmesine rağmen bütün gece müdahale edilmediğini ifade eden Hatun Bigeç, yaşananları protesto etmek için bugün kendilerinin de sokağa çıkacağını kaydetti. Bigeç, devletin önlem almaması durumunda çatışmanın dahi çıkabileceğini aktararak, can güvenliklerinin olmadığını aktardı.

Alevi ailelerin saldırıya ilişkin İHD Malatya Şubesi’ne başvuracağı öğrenildi. ANF www.firatnews.org

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan